KRİZ VE KRİZ YÖNETİMİ

Kriz“Bunalım, buhran bir toplumun, bir kuruluşun veya bir kimsenin yaşamında görülen güç dönem...,”[1]

“Kriz, önemli değişikliklerin meydana gelmek üzere olduğu, dengesiz ve hassas bir zaman veya olaylar sürecidir.”[2]

Yazının Devamı
 
MİLLİ GÜÇ UNSURLARI VE MÜŞTEREK ANALİZİ
Milli güç; genel ifadesiyle bir ülkenin top yekün maddi ve manevi sahip olduğu değerlerin toplamıdır.Bunlara Milli güç unsurları denir ve bunlarda şunlardır; Coğrafi güç, Ekonomik güç, Askeri güç, Bilim ve teknolojik güç, Psiko-sosyal güç, İnsan gücü ve  Politik güç dür.
Yazının Devamı
 
TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ VE TALAT PAŞA

Büyük devlet adamı Talat paşanın Türkçülük hareketlerine katkılarını açıklayabilmek için  tarafımdan iki ayrı çalışma yapılmıştır. Bunlardan birincisi bu sitenin Makale bölümünde Merhumun hayatı ve Ermeni terörü dür.

Yazının Devamı
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
          

Konuya ilk Cumhurbaşkanımızın seçimi ile başlayacağım. Tarih 29 Ekim 1923 Pazartesi, öğleden önce saat  onda  Halk Partisi Grubu, grup yönetim kurulu başkanı Fethi bey’ in  (Fethi Okyar) başkanlığında toplanır.Bakanlar kurulu seçim görüşmelerine başlar.

Yazının Devamı
 
İNSAN VE DİN

DİN: İnsan ve İnancı bir kutsallık tanımıyla birleştiren kurallar bütünüdür. Din müessesesinin kökleri, insanın yaradılışındadır. Bütün dinlerde bu yaradılışa cevap vermek üzere Allah ve ahret kaideleri gibi, bazı müşterek hakikatler vardır. Bu hakikatlerdir ki dinlere yaşama ve saldırılara karşı direnme   gücü  sağlamıştır. Dinin temeli imandır ve inanmaktır.Din bir kutsallıktır. Tanımı zordur. O gerçekleştiği ortamda, dilde ve davranışta, hissedilir. DİN, İNSANIN SINIRLI VE ÖLÜMLÜ bir varlık oluşundan kaynaklanan durumuna bir karşılık bulma denemesidir.

Yazının Devamı
 
TÜRKİYE-IRAK-ABD İLİŞKİLERİ

 

        Türkiye’nin gelecekteki politikasını uzun süre meşgul edecek olan bu konunun detayına girmeden önce,  Devlet ilişkileri hakkında bazı temel bilgileri vereceğim.

Yazının Devamı
 
 Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok