BALKAN DEVLETLERİNİN TARİHİ VE KÜLTÜRÜ
BALKANLAR; SARP VE ORMANLIK SIRADAĞLAR ANLAMINA GELEN TÜRKÇE BİR SÖZCÜKTÜR. 3 BÜYÜK SEMAVİ DİNİN, 19 IRKIN YERALDIĞI, 16 DİLİN KONUŞULDUĞU VE 10 BAĞIMSIZ ÜLKEDEN MEYDANA GELEN YAKLAŞIK OLARAK 800.000 KM2 BİR ALANDA TÜRK TRAKYASI DAHİL 75 MİLYON İNSANIN YAŞADIĞI BİR COĞRAFYANIN ADIDIR.

BALKANLAR; SARP VE ORMANLIK SIRADAĞLAR ANLAMINA GELEN TÜRKÇE BİR SÖZCÜKTÜR. 3 BÜYÜK SEMAVİ DİNİN, 19 IRKIN YERALDIĞI, 16 DİLİN KONUŞULDUĞU VE 10 BAĞIMSIZ ÜLKEDEN MEYDANA GELEN YAKLAŞIK OLARAK 800.000 KM2 BİR ALANDA TÜRK TRAKYASI DAHİL 75 MİLYON İNSANIN YAŞADIĞI BİR COĞRAFYANIN ADIDIR.

  BALKANLARIN TARİHİ TÜRK TARİHİNİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR. TÜRKLERİN BALKANLARA GELİP YERLEŞMESİ 1260'LI YILLARDA BAŞLAMIŞ  VE 860 YILLIK BİR SÜREÇ İÇERİSİNDE BALKAN KÜLTÜRÜNÜ DE ETKİLEMİŞTİR.

 TARİH BOYUNCA ETNİK VE DİNİ ÇATIŞMALARIN, SOSYAL KARIŞIKLIKLARIN VE POLİTİK KARARSIZLARIN YAŞANDIĞI BU BÖLGE AYNI ZAMANDA BÜYÜK GÜÇLERİN AVRUPA ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ELDE ETME MÜCADELESİNDE BİR ÇATIŞMA VE REKABET ALANI OLMA ÖZELLİĞİNİ DE SÜRDÜRMÜŞTÜR.

  BU HAKİMİYET MÜCADELESİNİN ESKİ ÜÇ AKTÖRÜ OSMANLI, AVUSTURYA, MACARİSTAN VE RUS İMPARATORLUKLARI İKEN BUGÜN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, ALMANYA, İNGİLTERE, RUSYA FEDERASYONU, TÜRKİYE VE BÖLGESEL GÜÇLERDEN OLUŞMUŞTUR.

 BALKANLAR, İSLAM VE HRİSTİYAN KÜLTÜRLERİNİN BİRLEŞTİĞİ YERLERDEN BİRİDİR. HRİSTİYANLIK BOĞAZLAR ÜZERİNDEN BALKANLARA VE ORADAN DA AVRUPA KITASINA YAYILDIĞI GİBİ, İSLAMİYET DE ANADOLU'DAN, BOĞAZLAR ÜZERİNDEN BALKANLARA YAYILMIŞTIR. HALEN DRİNA NEHRİ ORTODOKS VE KATOLİK KÜLTÜRÜNÜN SINIRINI TEŞKİL ETMEKTEDİR.

 BALKANLARIN EKONOMİK VE STRATEJİK DEĞERLERİNE KATKISI OLAN ÖNEMLİ COĞRAFİ ÖĞELERDEN BİRİSİ TUNA NEHRİDİR. TUNA, İÇİNDEKİ EN AZ 35 LİMANLA  BÖLGEDEKİ BİR ÇOK ÜLKEYE HİZMET VERMEKTEDİR.

BALKANLAR SİYASİ COĞRAFYASININ BUGÜNKÜ KARMAŞIK DURUMU TARİH BOYUNCA SAYISIZ İSTİLALARA UĞRAMASININ SONUCUDUR. BUGÜN, YUGOSLAVYA'NIN PARÇALANMASIYLA, BALKANLARDA, İKİLİ YA DA ÇOK YANLI, TOPRAK, SINIR VE AZINLIK SORUNLARI VARDIR.

  OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN GERİLEMESİYLE BİRLİKTE BALKANLAR AVRUPA’NIN BARUT FIÇISIDIR YAKIŞTIRMASINA NEDEN OLUNMUŞTUR VE  BALKANİZASYON SÜRECİNE GİRMİŞTİR.

  BALKANLAR HENÜZ ULUSLAŞMA SÜRECİNİ YAŞAMAKTADIR. BU DURUM AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ İÇİN DE ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKEDİR.

  BALKANLAR İKTİSADİ BAKIMDAN KENDİSİNİ TAMAMLAYAMAMIŞTIR VE NÜFUSUN ARTMAMASINA RAĞMEN ŞEHİRLEŞME DEVAM ETMEKTEDİR. KARADAĞ HARİÇ MİLLİ DEVLET SINIRLARININ HİÇ BİRİSİNDE ETNİK OLUŞUM İLE MİLLİ OLUŞUM ÇAKIŞMAZ.

  BALKAN DEVLETLERİNİN ETNİK SORUNLARININ İÇİNDE BİRİNCİ UNSUR TÜRKLERDİR. BALKANLARDA ÇEŞİTLİ DİLLER KULLANILMAKTADIR VE HİÇBİR ULUS DİĞERİNİN DİLİNİ ÖĞRENMEK İÇİN ÇABA SARF ETMEMEKTEDİR. BU NEDENLE DİL VE KÜLTÜR ÇATIŞMASI BİR BÜTÜN HALİNDE DEVAM ETMEKTEDİR.

  BALKANLAR VERİMLİ PETROL VE MADEN YATAKLARINA SAHİP ÜLKELER DEĞİLDİR. ALMANYA’DAN BAŞKA ÜLKELER BALKANLARA CİDDİ YATIRIM YAPMAMAKTADIR. ALMANYA’NIN YAKLAŞIMI İKTİSADİ DEĞİL, SALT BÖLGEYİ KONTROL ETMEK İÇİN SİYASİ YATIRIMDIR.

  TÜRKİYE BALKANLARIN ŞU EN SORUNLU DÖNEMİNDE ETKİLİ BİR KONUMDADIR. TÜRKİYE’NİN KATKISI OLMADAN BALKANLARIN SORUNU “GÜNEYDOĞU AVRUPA KİMLİĞİ” İLE DE OLSA ÇÖZÜMLENEMEYECEĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.

  YUNANİSTAN AB ÜYESİDİR. BALKAN ÜLKELERİNİN AB’NE GİRİŞİNDE YUNANİSTAN’IN VETO HAKKININ BULUNMASI BU ÜLKELER ÜZERİNDE BİR BASKI UNSURUDUR. BU HUSUS YUNANİSTAN’A DURUM ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAMAKTADIR. BUNA RAĞMEN YAKIN GELECEKTE ROMANYA VE BULGARİSTAN’IN DA AB’NE GİRECEĞİNE KESİN OLARAK BAKILABİLİR.

  TÜRKİYE, EKONOMİK SINIRLARIN YAVAŞ YAVAŞ KALKMASINDAN DOLAYI BÖLGE İÇİNDE DURUMDAN EN FAZLA YARARLANAN ÜLKE OLMUŞTUR.

  DÖRDÜNCÜ KORİDOR OLARAK ADLANDIRILAN VE AVRUPA ASYA KORİDORU OLARAK BELİRLENEN ÜÇ GEÇİŞTEN İKİSİ TÜRKİYE ÜZERİNDENDİR.

BÜYÜK GÜÇLERİN BALKAN POLİTİKASI KONUSUNDAKİ TESPİTLER

   BATININ BALKANLARDAKİ SORUNA YAKLAŞIMI ÜÇ BAŞLIK ALTINDA TOPLANMIŞTIR. BUNLAR BUNALIMIN AÇIK BİR SALDIRGANLIK OLARAK DEĞİL BİR İNSANLIK FACİASI OLARAK NİTELENMESİ. BUNALIMI SONA ERDİRMEK İÇİN KUVVET KULLANIMINDA GECİKİLMESİ. BOSNA HERSEK’DE SİVİL HALKIN GÜVENLİĞİNİ, GÜVENLİ BÖLGELER OLUŞTURARAK SAĞLANABİLECEĞİNİN SANILMASIDIR.

  BATILILARIN GEÇ DE OLSA KENDİ RAPORLARINDA DA KABUL ETTİKLERİ BU ÜÇ TEMEL YANLIŞA EKLENMESİ GEREKEN BAŞKA YANLIŞLAR DA VARDIR. BUNLAR BOSNA HERSEK’DEKİ SAVAŞIN NEDENLERİ HAKKINDAKİ YANLIŞ DEĞERLENDİRMELER, ESKİ YUGOSLAVYA TOPRAKLARINDAKİ ÇATIŞMALARIN UZUN SÜRE İÇ SAVAŞ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ VE BM SİLAH AMBARGOSUDUR.

  SIRBİSTAN VEYA YUGOSLAVYA F.C.NİN BOSNA HERSEK VE HIRVATİSTAN’DAKİ  SIRP AYRILIKÇILARA VERDİĞİ AÇIK VE ÖRTÜLÜ DESTEK BU YENİ DEVLETLERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE KARŞI YAPILAN BİR SALDIRGANLIKTIR. BUNUN ALGILANILMASINDA GECİKİLMİŞTİR.

  BOSNA HERSEK DEVLETİNE BM ŞARTININ 5 NCİ MADDESİ İLE TANINAN “BM GÜVENLİK KONSEYİ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALANA KADAR SALDIRGAN KARŞISINDA KENDİNİ SAVUNMA HAKKI” GENE AYNI BM TARAFINDAN ELİNDEN ALINMIŞTIR. SALDIRIYA UĞRAYAN BOŞNAKLAR SİLAHSIZ BIRAKILMIŞ ÜSTELİK SALDIRGANA KARŞI ALINMASI GEREKEN TOPLU ÖNLEMLER DE ZAMANINDA ALINAMAMIŞTIR. YUNANİSTAN VE RF’NUN SIRBİSTAN’I DESTEKLEMESİ, AVRUPA’NIN SAMİMİYETSİZLİĞİ VE ABD’LERİN SORUNA GEÇ MÜDAHALESİ BOŞNAKLARIN KATLEDİLMESİNE SEBEP OLMUŞTUR.

  BOSNA’DA VE KOSOVA’DA SALDIRGANA SÖZÜNÜ GEÇİREBİLEN  TEK ÖRGÜT NATO OLMAKTADIR.

  NATO BOSNA’DA KUVVET KULLANABİLMEK İÇİN BM GÜVENLİK KONSEYİNDEN YETKİ BEKLEMİŞTİR.

  KOSOVA KONUSUNDA İSE KUVVET KULLANMAYI ÇOK DAHA KARARLI BİÇİMDE DİLE GETİRMİŞTİR. ANCAK ABD’NİN NATO KARA HAREKATINA SICAK BAKMAMASI BU KARARLILIĞI ZEDELEMEKTE VE ÇÖZÜM SADECE HAVA HAREKATINA DAYANDIRILMAK İSTENMEKTEDİR.

 AMERİKA İLE AVRUPA’NIN BU BÖLGEDE CİDDİ BİR REKABET İÇİNDE OLDUKLARI ABD’NİN DESTEĞİ OLMADAN AB.NİN BALKANLARDAKİ GELİŞMELERİ TEK BAŞINA OLUMLU BİÇİMDE YÖNLENDİRMESİ, YADA MEVCUT SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

 AB’NİN BALKAN POLİTİKALARINI BELİRLEYECEK OLAN TEMEL FAKTÖR AB ÜYELERİNİN BÖLGEDEKİ ÇIKARLARININ BİRBİRİ İLE ÇATIŞMASI DURUMUNDA ORTAK BİR AB POLİTİKASININ TESPİTİDİR.

  ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ, BOSNA VE KOSOVA’DAKİ SORUNLARI YENİ YUGOSLAVYA FC’NİN İÇ MESELESİ OLARAK GÖRMEMEKTE VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA DA TEREDDÜT YAŞAMAKTADIRLAR.


 MAKEDONYA İHTİLAFINDA YUNANİSTAN’IN ALEYHİNDE UĞRAŞTIĞI MAKEDONLAR HEM ORTODOKSTUR HEM DE SLAV’DIR. YUNANİSTAN SIRBİSTAN VE RUSYA ARASINDA ORTAK ÇIKARLARDAN KAYNAKLANAN BİR DIŞ POLİTİKADA, SLAV BİRLİĞİ GİBİ GÖRÜLEN İŞBİRLİĞİ SERGİLENMEKTEDİR. BU İŞBİRLİĞİNİN BİR BAŞKA ORTODOKS MİLLET OLAN BULGARİSTAN VE ROMANYA İLE DE ETKİN ŞEKİLDE OLMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

  YANİ BU İŞBİRLİĞİNİN ORTODOKSLUK TEMELİNDE GELİŞMEDİĞİ SADECE BİR ÇIKAR İLİŞKİSİ OLDUĞU VE SIRBİSTAN’LA YUNANİSTAN ARASINDAKİ ÇIKAR İLİŞKİSİNİN   BULGARİSTAN’A   KARŞI   BALKAN   HARBİNDE  KURULDUĞU  VE 1 NCİ VE 2 NCİ DÜNYA HARBİNDE DEVAM ETTİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.

  BLOKLAR SİSTEMİNİN ÇÖKMESİ VE ARDINDAN YUGOSLAVYA’NIN DAĞILMASI SONUCU BAŞLAYAN İÇ SAVAŞ BİR YANDAN YAYILMA TEHLİKESİ ARZEDERKEN DİĞER YANDAN DA İNSANLIĞA YAKIŞMAYAN BİR VAHŞET VE KATLİAM HAVASINDA DEVAM ETMİŞTİR.

 ABD’NİN TARAFLARI ZORLAYARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DAYTON ANLAŞMASINDAN SONRA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER; NATO İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK ÇOK ULUSLU BARIŞ GÜCÜ KURMASINA OLANAK VERMİŞTİR. NATO ARTIK YENİ BİR ROL ÜSTLENMEKTEDİR. BU ROLÜN İLK UYGULAMASI BOSNA’DA GÖRÜLMÜŞTÜR. KOSOVA’DA DA GÖRÜLMESİ MUHTEMELDİR.

  NATO, BM İLE  İŞBİRLİĞİ YAPARAK ÇALIŞMAKTADIR. BARIŞ ANLAŞMALARI ÇERÇEVESİNDE BARIŞI KURMA VE UYGULAMA İŞLEVİNİ ÜSTLENMİŞTİR. NATO BALKANLARDA TEK BAŞINA HAREKET ETMEK YERİNE ÇOK ULUSLU BİR ÇABANIN ÖRGÜTLEYİCİ VE İTİCİ GÜCÜNÜ OLUŞTURMAK YOLUNU İZLEMEKTEDİR. GELECEKTE DE NATO’NUN BU POLİTİKASI DEVAM EDECEKTİR.

  ANCAK TEK BAŞINA HAREKET ETMEYİ GÖZE ALAMAYAN ALMANYA’NIN BALKAN POLİTİKASI ÖRTÜLÜDÜR. İNGİLTERE-FRANSA-İTALYA’NIN POLİTİKASI İSE NATO POLİTİKASI İLE BİRLEŞMEKTEDİR. RF’NUN POLİTİKASI İSE BATININ ETKİNLİĞİNİ KIRMAK TARİHİ VE KÜLTÜREL SORUMLULUKLARINI SAVUNMAKTIR. ÇİN BÖLGE DIŞINDA KALMIŞTIR.

 BALKAN ÜLKELERİ, KENDİ ARALARINDA SORUNLARI ÇÖZMEDE YETERSİZ KALMAKTADIR. YUNANİSTAN VE İTALYA, ÖZELLİKLE YUNANİSTAN BALKAN ÜLKELERİNİN AB’YE GİRMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAKLARI GÖRÜNTÜSÜ İLE ARNAVUTLUK-MAKEDONYA VE BULGARİSTAN’I ETKİLEMEKTEDİR. YUNANİSTAN’IN 18 EKİM 1991 TARİHİNDE BULGARİSTAN İLE İMZALADIĞI 20 YIL SÜRELİ “İYİ KOMŞULUK DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMASI”  YUNANİSTAN’IN BULGARİSTAN’DA ETKİNLİK KAZANMASINA VE BULGARİSTAN’DAKİ ÖZELLEŞTİRMELERDEN DAHA FAZLA PAY ALMASINA OLANAK SAĞLAMIŞTIR.

 TÜRKİYE’NİN BALKAN POLİTİKASI

 TÜRKİYE’NİN BALKAN ÜLKELERİ İLE İLİŞKİLERİ :

  ROMANYA; GEREK BALKAN GEREKSE KARADENİZ ÜLKESİ OLARAK TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASINDA ÖNEMLİ YER ALMAKTADIR. ÖZELLİKLE KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA TÜRKİYE’NİN BATI AVRUPA İLE TEMASLARI BULGARİSTAN VEYA ROMANYA ÜZERİNDEN YAPILMIŞTIR.

 ATATÜRK’ÜN GAYRETLERİ İLE 09 ŞUBAT 1934 TARİHİNDE TÜRKİYE-ROMANYA-YUGOSLAVYA-YUNANİSTAN ARASINDA BALKAN PAKTI İMZALANMIŞTIR. BALKAN PAKTININ İMZALANMASI KOLLEKTİF GÜVENLİK SİSTEMİNİN İLK ADIMLARINI TEŞKİL ETMİŞTİR.


TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN BALKANLARA YÖNELİK MİLLİ MENFAATLERİ;

 - BÖLGEDEKİ MÜSLÜMAN-TÜRK VARLIĞININ KENDİ KENDİNE YETERLİ, REFAH VE GÜVEN İÇERİSİNDE VARLIĞINI DEVAM ETTİRMESİNİN SAĞLANMASI,

 - BALKANLARDAKİ GÜÇ DENGESİNİ TÜRKİYE ALEYHİNE BOZACAK DURUM VE DENGELERİN OLUŞMASININ ÖNLENMESİ,

 - BALKANLARDAKİ TARİHİ TÜRK VARLIĞI YOLU İLE AVRUPA ENTEGRASYONUNU SAĞLAYACAK VE ETKİLİ OLACAK ŞARTLARIN OLUŞTURULMASI VE DEVAM ETTİRİLMESİNİN GEREKTİĞİ DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

 TÜRKİYE’NİN BALKANLARA YÖNELİK MİLLİ HEDEFLERİ;

 - LATİN-SLAV-TÜRK VE MÜSLÜMAN-ORTODOKS-KATOLİK OLUŞUMLARINI DEMOKRASİ VE ORTAK MENFAATLER BAZINDA ÖNE ÇIKARACAK İTTİFAKLAR POLİTİKASI GÜTMEK, BU KAPSAMDA BULGARİSTAN VE ROMANYA’NIN BU OLUŞUMLARDA YER ALMASINI SAĞLAMAK,

 - AVRUPALI GÜÇLERİN BÖLGEYE YÖNELİK NÜFUZ POLİTİKASINI DENGELEMEK VE TÜRKİYE’NİN İRADESİ DIŞINDAKİ OLUŞUMLARI ÖNLEMEK,

 - BALKAN SORUNUNUN BALKANLILAR TARAFINDAN ÇÖZÜLEBİLECEĞİ TEZİNİ İŞLEMEK, BELİRLENECEK TEZLERİ, AMERİKAN VE İNGİLİZ DESTEĞİ İLE ULUSLAR ARASI PLATFORMLARDA SAVUNMAK,

 - RF-SIRP-YUNAN İTTİFAKLARINI DENGELEMEK MAKSADIYLA; BOSNA-HERSEK-ARNAVUTLUK-MAKEDONYA BULGARİSTAN-ROMANYA VE HIRVATİSTAN ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ TEŞVİK ETMEK,

 - KOSOVA VE SANCAK SORUNUNA SIRBİSTAN COĞRAFYASI İÇİNDE VEYA DIŞINDA ÇÖZÜMLER ARANIRKEN TÜRK VE MÜSLÜMAN UNSURLARIN GÜVENLİĞİNİN GARANTİ ALTINA ALINMASI; TOPRAK VE NÜFUS MÜBADELESİ DAHİL UZUN VADELİ HEDEFLERİ BELİRLEMEK,

 - DOST BALKAN ÜLKELERİNİN GÜVENLİK VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ALANLARINA AÇILIMLARINI SAĞLAMAK, AB’NİN TEK YÖNLÜ HEGEMONYASINA GİRMELERİNİ VE TÜRKİYE’Yİ DIŞLAMALARINI ÖNLEMEK.

  MİLLİ MENFAAT VE HEDEFLERİN ELDE EDİLMESİ MAKSADIYLA UYGULANACAK POLİTİKALAR :

  * TÜRKİYE’DE UZUN VADELİ STRATEJİLER ÜRETECEK, KURUMSAL YAPILAR OLUŞTURULMALIDIR.

  * GÜNEYDOĞU AVRUPA İŞBİRLİĞİ GİRİŞİMİ VE BALKAN BARIŞ GÜCÜ GİRİŞİMLERİ ENTEGRE EDİLEREK TÜRK-AMERİKAN ORTAK İNSİYATİFİ ORTAYA ÇIKARILMALIDIR,

  * SÖZKONUSU BALKAN ÜLKELERİNİN NATO’YA ÜYE OLMALARI SAĞLANMALIDIR,

  * BALKANLARDAKİ İSTİKRARSIZLIKLARIN BM VE NATO ŞEMSİYESİ ALTINDA ÖNLENMESİNE YÖNELİK GİRİŞİMLER DESTEKLENMELİ,

  AB’NİN BAB UNSURLARI VASITASIYLA YAPACAĞI MÜDAHALELER ÖNLENMELİ.
 
  * EĞİTİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLEREK TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖRMEK İSTEYENLERE BURS VERİLMELİDİR, VERİLEN BURSLAR ARTTIRILMALIDIR.

  * KÖKTENDİNCİ AKIMLARIN ÖNLENMESİ MAKSADIYLA DİN ADAMLARI BAŞLANGIÇTA TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLMELİ, MÜTEAKİBEN KENDİ ÜLKELERİNDE YETİŞTİRİLMELERİNİ SAĞLAYACAK KURUMLARIN OLUŞTURULMASINA YARDIM EDİLMELİDİR.

  * TÜRK RADYO VE TELEVİZYONLARININ ETKİN OLARAK İZLENİLMESİ VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜN BALKANLARDA ARTMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR.

  * TÜRKİYE’NİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITAN DOKÜMANLARIN TÜM BALKAN ÜLKELERİNDE O ÜLKELERİN DİLİNDE BASILMASI VE DAĞITILMASI SAĞLANMALIDIR.

  * TÜRKİYE’NİN KÜLTÜREL MİRASINI KORUYACAK TEDBİRLER ALINMALIDIR.

  * BALKAN GÜVENLİK VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI KURULMALIDIR.

  * BALKAN ÜLKELERİNE ALMAN VE SLAV MÜDAHALESİNİ ÖNLEYECEK ULUSLAR ARASI GÜÇ DENGELERİ OLUŞTURULMALIDIR.

 ROMANYA-BULGARİSTAN ARNAVUTLUK VE MAKEDONYA TÜRKİYE’YLE EKONOMİK İLİŞKİLER BAKIMINDAN İLK SIRADADIRLAR.

  BULGARİSTAN İLE İLİŞKİLER HER BAKIMDAN GELİŞTİRİLMELİ YUNANİSTAN’IN BU ÜLKE ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK VE POLİTİK ETKİSİ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLEREK MUTLAKA KIRILMALI VE SOYDAŞLARIN HAKLARINA KARŞI DUYARLI OLUNMALIDIR.

  TÜRKİYE AB İLE İMZALADIĞI GÜMRÜK BİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE  ROMANYA, BULGARİSTAN VE SLOVENYA İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMALARINI İMZALAMIŞTIR. BUNUN SONUÇLARININ ALINMASI TEŞVİK EDİLMELİDİR.

 TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI MEVCUT DEĞİLDİR. İLİŞKİLERİMİZDE KARŞILIKLI ÇIKAR ÇATIŞMALARI BULUNMAKTADIR.

  YUNANİSTAN; TÜRKİYE’NİN AB’NE GİRİŞİNİ İSTEMEMEKTEDİR. AB FONLARINDAN TÜRKİYE’NİN PAY ALACAK OLMASI, TÜRKİYE’NİN SANAYİ VE TURİZMİNİN GELİŞMİŞLİĞİNDEN DUYDUĞU EKONOMİK ENDİŞELERİ TARİHSEL DÜŞMANLIK DUYGULARI İLE DESTEKLEMEKTEDİR.

  ASKERİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE BÖLGE DEVLETLERİNİN ASKERİ VE ENDÜSTRİYEL KOMPLEKSLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLECEK ÖZELLİKTEDİR.

 SONUÇ  :

 BALKANLARA YÖNELİK DEVLETİN VE ÖZEL TEŞEBBÜSÜN FAALİYETLERİ BİR MERKEZDEN KOORDİNE EDİLEREK BİR BİLGİ VE İŞLEM MERKEZİNİN OLUŞTURULMASI, İSTANBUL ŞEHRİNİN BALKANLARIN MERKEZİ VE BAŞKENTİDİR YAKLAŞIMI İLE BALKANLAR İÇİN İSTANBUL’DA BİR İKTİSADİ İŞBİRLİĞİ MERKEZİNİN KURULMASI TEŞVİK EDİLMELİDİR.

 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok