TERÖR, TERÖRİZM, PROPAGANDA VE ERMENİ DİASPORASI

“ADALET VE MERHAMET DİLENMEKLE MİLLET İŞLERİ, DEVLET İŞLERİ GÖRÜLEMEZ; MİLLET VE DEVLETİN ŞEREF VE BAĞIMSIZLIĞI TEMİN EDİLEMEZ. ADALET VE MERHAMET DİLENMEK GİBİ BİR PRENSİP YOKTUR. TÜRK MİLLETİ, TÜRKİYE’NİN MÜSTAKBEL ÇOCUKLARI, BUNU BİR AN HATIRDAN ÇIKARMAMALIDIR....”

                                                       M. KEMAL ATATÜRK
 


1. GENEL             

a.        TERÖR, TERÖRİZM, TERÖRİST :
DÜNYA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN SORUNLARIN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİ OLAN TERÖR SÖZCÜĞÜ LATİNCE KÖKENLİ BİR KELİME OLUP “BÜYÜK KORKU” YA DA “KORKUDAN TİTREME” ANLAMINA GELİR.

TERÖR ÖZÜNDE YILDIRMA, CANA KIYMA VE MALI YAKIP YIKMA, KORKUTMA TEDHİŞ VARDIR. BU EYLEMLERİ YAPANA TERÖRİST DENİR.

TERÖRİST :  BİR SİYASİ DAVAYI KABUL ETTİRMEK İÇİN KARŞI TARAFA KORKU SALACAK, CAN VE MALA KIYACAK DAVRANIŞLARDA BULUNAN KİMSE, YILDIRMACI, TEDHİŞÇİ KİŞİ VEYA KİŞİLERDİR.

TERÖRİZM : SİYASİ BİR AMACA ULAŞMAK İÇİN YILDIRMA HAREKETLERİNİ DÜZENLİ BİÇİMDE KULLANMA, TEDHİŞÇİLİK TERÖRİZMİDİR.

TERÖRCÜ : TERÖR YANLISI VEYA TEŞVİKÇİSİ, ÖRGÜTLÜ, TERÖRİST.

MEYDAN LAROUSSE : SOSYAL, ALTÜST EDİCİ VE FELCE UĞRATICI AŞIRI KORKU, BİR TOPLUMDA BİR GRUBUN HALKIN DİRENİŞİNİ KIRMAK İÇİN YARATTIĞI ORTAK KORKU, GENİŞ ANLAMDA ULUSAL VEYA ULUSLAR ARASI DÜZENİ DEĞİŞTİRMEK AMACIYLA, BU DÜZENLERİN YASAL SAYMADIĞI ARAÇ VEYA TAKTİKLERİN KULLANIMINI ÖNGÖREN BİR EYLEM TÜRÜ.

SİYASİ AMAÇLI ŞİDDETE KISACA TERÖRİZM DENİR. YILDIRICILIK ANLAMINDA KULLANILIR. TERÖRİZM ZAYIF OLANIN SEÇTİĞİ BİR TÜR SİYASAL ŞİDDET BİÇİMİDİR. TERÖRİST ZAYIF OLDUĞUNDAN KENDİNİ GİZLER. BEKLENMEYEN ANDA VE BEKLENMEYEN YERDE VURUP KAÇMAYA ÇALIŞIR. ÇÜNKÜ DEVLETİN GÜCÜ KENDİSİNDEN ÜSTÜNDÜR. TERÖRİZM; TOPLUMU YÖNETENLERİN DİRENCİNİ KIRMAK İÇİN KORKU YARATMAK, DEHŞET SALMAK AMACINA YÖNELİKTİR.

TERÖRİZM İNSANLARA VEYA ÜLKELERE KARŞI, GENELLİKLE SİYASİ, DİNİ VEYA İDEOLOJİK HEDEFLERE VARMAK İÇİN HÜKÜMETLERİ VEYA TOPLUMLARI ZORLAMAK VEYA YILDIRMAK İÇİN KULLANILAN GÜÇ VEYA ŞİDDETTİR. TERÖRİZM; FARKLI AMAÇLARA,HEMEN HER ZAMAN AYNI YIKICI YÖNTEMLERİ KULLANARAK ULAŞMAYI HEDEFLEYEN, DÜNYA ULUSLARINI, KALKINMAKTA OLAN VE KALKINMIŞ ÜLKE AYRIMI YAPMADAN AYNI ÖLÇÜDE TEHDİT EDEN ULUSLAR ARASI BOYUTLARI DA OLABİLEN FENOMENDİR. HÜKÜMETLERE VE MASUN SİVİLLERE KARŞI SİSTEMATİK VE AYRIM GÖZETMEYEN ŞİDDET STRATEJİSİ UYGULAYARAK, BİR ÜLKE SİYASİ İSTİKRARSIZLIĞI VE İÇ GERGİNLİĞİ ARTIRMAK SURETİYLE,  HÜKÜMETİN BASKICI YÖNTEMLERE BAŞVURMADAN TERÖRİZMİ ALT EDEMEYECEĞİ İNANCINI YERLEŞTİRMEK, DEVLET VE HALK ARASINDAKİ GELENEKSEL GÜVEN VE KORUNMA DUYGUSUNU KIRMAYI HEDEFLER.

21 NCİ YÜZYILA GİRİLEN BİR DÖNEMDE TERÖRİZMİN; DÜNYA GENELİNDE GEREK TEKNOLOJİK İMKANLAR, GEREK HEDEFLEDİĞİ SAHA AÇILARINDAN TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE GÖRÜLMEDİK BİR YIKICILIK POTANSİYELİNE ULAŞTIĞINA TANIK OLUNMAKTADIR.
 
TERÖR ÖRGÜTLERİ       
 

− 17 KASIM                        − HİZBULLAH                                  

− ABU NİDAL                       − IRA

− ACTİON DİRECTE                  − JAPON KIZILORDU

− ASAL                            − KIZIL TUGAYLAR

− C.C.C.                          − PKK/KADEK

− DHKP/C                          − RAF

− EN NAHDA                        − TDP

− ETA                             − TKP/ML

− HAMAS                           − TİKKO

 

GİRİŞİMLER DAHİL HİÇBİR ÜLKENİN TERÖRİZME KARŞI BAĞIŞIK OLMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR. BELİRLİ BİR ULUS DEVLETİN SINIRLARI DAHİLİNDE ŞİDDET EYLEMİNE GİRİŞİLSE BİLE, HER TERÖRİST ÖRGÜTÜN; ELEMAN BULMA, LOJİSTİK DESTEK SAĞLAMA, ÖRGÜT MENSUPLARININ EĞİTİLMESİ VE TERÖR EYLEMLERİNİN FİNANSMANININ SAĞLANMASI, SIĞINACAK YER TEMİNİ GİBİ HUSUSLARDA EYLEM YAPILAN DEVLETLERİN SINIRLARI DIŞINDAKİ UNSURLARA BAĞIMLI OLDUĞU GERÇEĞİ ARTIK KABUL EDİLMEKTEDİR. BU NOKTADA, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN DİĞER SUÇ ÖRGÜTLERİYLE ÇEŞİTLİ BİÇİMLERDEKİ BAĞLANTISI DA AÇIĞA ÇIKMIŞTIR.

BU NEDENLE TERÖRİZMİN ÖNLENMESİNDE, DEVLETLER ARASINDA TESİS EDİLECEK İKİLİ İŞBİRLİĞİ MEKANİZMALARININ YANI SIRA, ULUSLAR ARASI PLATFORMLARDA GEREKLİ YASAL VE KURUMSAL TEMELLERİN OLUŞTURULMASI YAŞAMSAL ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

TERÖR ÖRGÜTLERİNDE TEŞKİLAT

YÖNETİM KADROSU
EYLEM GRUBU
PROPAGANDA GRUBU
− SİLAHLI PROPAGANDA

− BÖLÜCÜ PROPAGANDA

İNTİHAR EYLEMCİSİ VE SABATÖRLER, SUİKASTÇILAR.
DESTEK VE SEMPATİZANLAR
HABERCİLER, CEPHECİLER
ARŞİV, KAYIT VE ÜYE TEMİN EDENLER.

b.  TÜRKİYE’DE TERÖR  :

MEVCUT DOKÜMANLARIMIZDA TERÖR; “BASKI, CEBİR VE ŞİDDET, KORKUTMA, YILDIRMA, SİNDİRME VEYA TEHDİT YÖNTEMLERİNDEN BİRİYLE, ANAYASADA BELİRTİLEN CUMHURİYETİN NİTELİKLERİNİ, SİYASİ, HUKUKİ, SOSYAL, LAİK, EKONOMİK DÜZENİNİ DEĞİŞTİRMEK, DEVLETİN ÜLKESİ VE MİLLETİ İLE BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAK, DEVLETİN VE CUMHURİYETİN VARLIĞINI TEHLİKEYE DÜŞÜRMEK, DEVLET OTORİTESİNİ ZAAFA UĞRATMAK VEYA YIKMAK, TEMEL HAK VE HÜRRİYETİNİ YOK ETMEK, DEVLETİN İÇ VE DIŞ GÜVENLİĞİNİ, KAMU DÜZENİNİ VEYA GENEL SAĞLIĞI BOZMAK AMACIYLA BİR ÖRGÜTE MENSUP KİŞİ VEYA KİŞİLER TARAFINDAN ŞİDDET KULLANILARAK GELİŞTİRİLECEK HER TÜRLÜ EYLEMDİR” ŞEKLİNDE TARİF EDİLMEKTEDİR.

TÜRKİYE İÇİN TEHDİT TEŞKİL EDEN UNSURLAR;

- ÜLKEYİ BÖLEREK AYRI BİR KÜRT DEVLETİ KURMAK İSTEYEN BÖLÜCÜ UNSURLAR,
 
- TEOKRATİK DEVLET DÜZENİ KURMAK İSTEYEN İRTİCAİ UNSURLAR,
             
- KOMÜNİST DÜZEN KURMAK İSTEYEN AŞIRI SOLCU UNSURLAR,ŞEKLİNDE SINIFLANDIRILMAKTADIR.

ASIRLARDIR TÜRKLERE YURTLUK ETMİŞ VE HER KARIŞI ŞEHİT KANIYLA SULANMIŞ OLAN ANADOLU’DA TÜRKLER VE KÜRTLER DAİMA BİR ARADA KARDEŞ OLARAK YAŞAMIŞLARDIR. HATTA ET VE TIRNAK OLMUŞLARDIR. BİLİNDİĞİ ÜZERE; BAŞTA RUSYA OLMAK ÜZERE BAZI BATI AVRUPA ÜLKELERİ VE ABD’DE KÜRTLERİN TÜRK’TEN AYRI BİR IRK OLDUĞU KONUSU İŞLENMEKTE, ÜNİVERSİTELERDE ENSTİTÜLER KURULMAKTA VE BİLİM ADAMLARI SEFERBER EDİLMEKTEDİR. ANCAK GÖRÜLMEKTEDİR Kİ, ORTADOĞU’DA YARATILMAK İSTENEN SUNİ BİR MİLLETE AD OLARAK VERİLEN “KÜRT” KELİMESİNİN AÇIKLANMASI BUGÜNE KADAR BU MESELENİN İDEOLOGLARI TARAFINDAN MÜMKÜN OLMAMIŞTIR.
GERÇEKTE KÜRTLER AYRI BİR IRK OLMAYIP TÜRK KÖKÜNDEN VE OĞUZ BOYUNDANDIRLAR. OĞUZLAR’ IN SAKA BOYUNDAN DAĞLAR BÖLGESİNDE YAŞAYAN KÜRT ADLI GÖÇEBE TOPLULUKLARIN GÖÇLER SONUCU BUGÜNKÜ BÖLGELERE YERLEŞTİKLERİ TARİHİ BELGELERLE KANITLANMIŞTIR.
BUNA RAĞMEN BİRTAKIM DIŞ MİHRAKLAR İLE ONLARIN EMELLERİNE ALET OLAN YERLİ İŞBİRLİKÇİLER TARAFINDAN ÜLKEMİZİ BÖLMEYE VE MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZMAYA YÖNELİK OYUNLAR OYNANMAKTADIR. BU OYUNLARIN ETKİSİNDE KALARAK ÜLKEYİ BÖLÜP AYRI BİR KÜRT DEVLETİ KURMAK İSTEYEN PKK TERÖR ÖRGÜTÜ, NİSAN 1978 TARİHİNDE DİYARBAKIR’DA KURULMUŞ, BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE OLMAK ÜZERE 22 İL, 63 İLÇEDE 2000 CİVARINDA ÜYESİ İLE ÖRGÜTLENMİŞTİR. BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ VE PARTİ ÖRGÜTLERİNİN KURULMASININ YANI SIRA PKK GELECEKTEKİ HALK SAVAŞINI GERÇEKLEŞTİRECEK HALK ORDUSUNUN OLUŞTURULMASI MAKSADIYLA ASKERİ ÖRGÜTLENMEYE YÖNELMİŞ, POLİTİK VE ASKERİ ÖRGÜTLENME İÇERİSİNDEKİ İSTİHBARAT BİRİMLERİNİ DE FAALİYETE GEÇİRMİŞTİR.
BU ÖRGÜT, İLK TERÖR FAALİYETİNE 15 AĞUSTOS 1984 TARİHİNDE ERUH VE ŞEMDİNLİ BASKINLARI İLE BAŞLAMIŞTIR. O TARİHTEN BUGÜNE KADAR GÜVENLİK GÜÇLERİNCE YÜRÜTÜLEN TERÖRLE MÜCADELE 5 DÖNEM HALİNDE İNCELENMEKTEDİR. BU DÖNEMLERİ KISACA ÖZETLEYECEK OLURSAK:

- BİRİNCİ DÖNEM :
1984-1988 YILI ARASINI KAPSAMAKTA OLUP, BU DÖNEMDE 1387 OLAY MEYDANA GELMİŞ, 758 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ, 170 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT, 200 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANMIŞTIR.

- İKİNCİ DÖNEM  :
1988-1992 YILLARI ARASINI KAPSAMAKTA OLUP, BU DÖNEMDE 3600 OLAY MEYDANA GELMİŞ, 1946 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ, 450 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT, 1376 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANMIŞTIR.

- ÜÇÜNCÜ DÖNEM  :
1992-1996 YILLARINI KAPSAMAKTA OLUP, BU DÖNEMDE 18.626 OLAY MEYDANA GELMİŞ, 22.819 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ, 2516 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT, 5353 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANMIŞTIR.

- DÖRDÜNCÜ DÖNEM :
1996-1998 YILLARINI KAPSAMAKTA OLUP, BU DÖNEMDE 983 OLAY MEYDANA GELMİŞ; 2155 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ, 183 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT, 447 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANMIŞTIR.

- BEŞİNCİ DÖNEM :
1998-2004 YILLARI ARASINI KAPSAMAKTA OLUP, 1999 YILINDA 564 OLAY OLMUŞ, 1915 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ, 126 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT, 381 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANMIŞTIR.

TERÖRİST BAŞI ABDULLAH ÖCALAN 16 ŞUBAT 1999 TARİHİNDE YAKALANARAK TÜRKİYE’YE GETİRİLMİŞ VE YARGILANMIŞTIR. CANINI KURTARMA DERDİNE DÜŞEN TERÖRİST BAŞI 2 AĞUSTOS 1999 GÜNÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE “1 EYLÜL 1999’DAN İTİBAREN SİLAHLI MÜCADELEYİ DURDURMA VE SINIR ÖTESİNE ÇEKİLME” ÇAĞRISI YAPMIŞTIR.
BU DÖNEMDE; TERÖRİST GRUPLARIN BÖLGEYİ VE ARAZİYİ İYİ BİLEN TERÖRİST GRUPLARI (500 KİŞİ) BIRAKARAK KUZEY IRAK (KDP BÖLGESİ 840 KİŞİ), SURİYE (45 KİŞİ) VE İRAN’A (1000 KİŞİ) ÇEKİLDİKLERİ TESPİT EDİLMİŞTİR. HALİHAZIRDA KUZEY IRAK’IN GÜNEY BÖLGESİNDE BULUNAN 4200 TERÖRİST GRUPLARI İLE BİRLİKTE PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE MENSUP TOPLAM 620-700 TERÖRİSTİN BULUNDUĞU AÇIK KAYNAKLARA İNTİKAL EDEN BİLGİLERDİR.
TERÖR; BUGÜNE KADAR 27.410 TERÖRİST, 3445 KADAR GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 30.855 VATANDAŞIMIZIN CANINA MAL OLMUŞ, ÜLKEYİ DE 100 MİLYAR DOLARA YAKIN BİR EKONOMİK KAYBA SOKMUŞTUR.

c. TERÖRDE ULAŞILAN SON DURUM    :

PKK TERÖRİZMİ:
PKK (KADEK) TERÖR ÖRGÜTÜ, MARKSİST-LENİNİST İDEOLOJİYİ BENİMSEMİŞ VE ŞARTLARA BAĞLI OLARAK DA KÖKTENDİNCİ GÖRÜNÜME BÜRÜNEN, ŞİDDETE DAYALI EYLEMLERLE TÜRKİYE’ Yİ ZAYIFLATMAK, PARÇALAMAK VE TÜRKİYE DE MARKSİST BİR KÜRT DEVLETİ KURMAK AMACINI GÜDEN BİR ÖRGÜTTÜR. AMACINA ULAŞMAK İÇİN “DEVRİMCİ ŞİDDET” YÖNETİMİNİ KURMAK AMACINI GÜDEN VE AMACINA ULAŞMAK İÇİN BASKIYLA SİNDİRMEYE ÇALIŞMAKTADIR. BU İLKEL, VAHŞİ VE KANLI TERÖR ÖRGÜTÜ SÖZDE KÜRT HALKININ HAKLARINI SAVUNDUĞU İDDİASIYLA BUGÜNE KADAR DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGELERİNDE 5000’ DEN FAZLA SAVUNMASIZ, MASUM SİVİL VATANDAŞI KADIN, ÇOCUK, YAŞLI AYRIMI YAPMADAN VAHŞİCE KATLETMİŞTİR.
PKK (KADEK) SÖZDE KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SAVAŞTIĞI YOLUNDA İÇ VE DIŞ KAMUOYUNA GERÇEK DIŞI BİR PROPAGANDA YAPMAKTADIR. HER TÜRK VATANDAŞI KENDİSİNE TANINAN ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALINMIŞ BULUNUN EŞİT HAKLARDAN YARARLANMAKTA VE ÜLKEMİZİN SİYASİ, SOSYAL VE EKONOMİK HAYATINDA ÖTEDEN BERİ AKTİF BİR ŞEKİLDE YER ALMAKTADIR.GÜNEYDOĞU ANADOLU’ DA YAŞAN VATANDAŞLAR DA TÜRK MİLLETİ’ NİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR. BU ANAYASAL HAKLARDAN SERBESTÇE YARARLANMAKTA VE DEVLET İÇERİSİNDE EN YÜKSEK SEVİYELERE GELME İMKANIMA SAHİP BULUNMAKTADIR.HALEN İDAREDE VE ORDUDA YÜKSEK KADEMLERDE BU BÖLGEDEN BİRÇOK POLİTİKACI, ASKER VE BÜROKRAT MEVCUTTUR.
ÖTE YANDAN, TÜRKİYE’ DEKİ AZINLIKLARIN STATÜSÜ 1923 TARİHİNDE LOZAN ANTLAŞMASI İLE ULUSLAR ARASI ALANDA TESCİL EDİLMİŞTİR. BU ANTLAŞMAYA GÖRE, ÜLKEMİZDE GAYRİ-MÜSLİM GRUPLARIN DIŞINDA HERHANGİ BİR AZINLIK BULUNMAMAKTADIR.
PKK (KADEK) TERÖR ÖRGÜTÜ VARLIĞINI BAZI ÜLKELERİN SAĞLADIĞI BARINMA VE PARASAL DESTEK ARACILIĞIYLA SÜRDÜREBİLMEKTEDİR. AYRICA PKK (KADEK) TERÖR ÖRGÜTÜ FİNANS KAYNAKLARINI ARTTIRA BİLMEK İÇİN BİR TARAFTAN AVRUPA’ DA YAN KURULUŞLARIYLA YARDIM KAMPANYALARI DÜZENLEYEREK VE BU ÜLKELERDEKİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINDAN HARAÇ ALARAK MADDİ GELİR TEMİN EDERKEN, DİĞER TARAFTAN DA UYUŞTURUCU MADDE KAÇAKÇILIĞI YAPMAKTADIR. UYUŞTURUCU MADDE KAÇAKÇILIĞINDAN SAĞLANAN GELİR, ÖRGÜTÜN TOPLAM GELİRİ İÇİNDE ÇOK BÜYÜK BİR PAYA SAHİPTİR. BU TİCARETİN SAĞLADIĞI BÜYÜK KAR SAYESİNDE ÖRGÜT SİLAH VE TEÇHİZAT SATIN ALABİLMEKTEDİR.
PKK (KADEK) TERÖR ÖRGÜTÜ, TERÖRİST FAALİYETLERİNİN YANI SIRA, HER TÜR ORGANİZE SUÇU DA İŞLEMEKTEDİR. ÖRGÜT, FAALİYETLERİNİ FİNANSE EDEBİLMEK AMACIYLA ARTAN BİR BİÇİMDE, UYUŞTURUCU MADDE KAÇAKÇILIĞI BAŞTA OLMAK ÜZERE, SİLAH VE İNSAN KAÇAKÇILIĞI İLE KARA PARA AKLAMA FAALİYETLERİNE BAŞVURMAKTADIR.
PKK (KADEK)’ NIN TERÖRİST KİMLİĞİ BAŞTA ABD, İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA OLMAK ÜZERE, BELLİ BAŞLI BATILI ÜLKELER TARAFINDAN KABUL EDİLMİŞTİR. ÖTE YANDAN, FRANSA VE ALMANYA, ÖRGÜTÜN VE YAN KURULUŞLARIN FAALİYETLERİNİ 1993 YILINDA YASAKLAMIŞTIR. BİRÇOK BATI AVRUPA ÜLKESİNE ÖRGÜT FAALİYETLERİNİ SINIRLANDIRILMASI VE YASAKLANMASI ÜZERİNE, ÖRGÜT BU TÜR FAALİYETLERİNİ DOĞU AVRUPA VE BALKANLARA KAYDIRMIŞ, BATI AVRUPA ÜLKELERİNDE İSE BİRÇOK FAALİYETİNİ “KÜLTÜREL ETKİNLİK” MASKESİ ALTINDA SÜRDÜRMEYE DEVAM ETMİŞTİR. BU BAĞLAMDA PKK (KADEK) TERÖR ÖRGÜTÜ, İNSANİ AMAÇLI OLDUĞUNU İDDİA ETTİĞİ PEK ÇOK DERNEK KURMA YOLUNA GİTMEKTEDİR.
TÜRKİYE 19 YILI AŞKIN SÜREDİR MÜCADELE ETMEKTE OLDUĞU TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI SON DÖNEMDE BAŞARILAR ELDE ETMİŞ, AYRICA ÖRGÜT YURT DIŞINDAN SAĞLADIĞI DESTEĞİN KESİLMESİ HUSUSUNDA SOMUT ADIMLAR ATILMASINI SAĞLAMIŞTIR. BU BAĞLAMDA, 20 EKİM 1998 TARİHİNDE İMZALANAN ADANA MUTABAKATI İLE SURİYE İLK KEZ PKK’ YI BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL ETTİĞİNİ BİLDİRMİŞ VE ÖRGÜTÜN TOPRAKLARINDAKİ YAN KURULUŞLARINI KAPATMA TAAHHÜDÜNDE BULUNMUŞTUR. ÖTE YANDAN, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KURUCUSU VE ELEBAŞI, YUNAN HÜKÜMETİ TARAFINDAN SAKLANMAK ÜZERE GİZLİCE GÖNDERİLDİĞİ KENYA’ DA 16 ŞUBAT 1999 TARİHİNDE YAKALANARAK TÜRKİYE’ YE GETİRİLMİŞTİR.
           

2. PROPAGANDA                            

BİLİNDİĞİ ÜZERE  PROPAGANDA, LATİNCE BİR KELİME OLUP ANLAMI  “BİR ÖĞRETİ, DÜŞÜNCE İNANÇ VE BENZERİ KONULARIN BAŞKALARINA TANITMAK, BENİMSETMEK, ŞAHISLARIN VEYA KİTLELERİN FİKİRLERİNİ, HİSLERİNİ VE DAVRANIŞLARINI TESİR ALTINDA TUTMAK AMACINI GÜDEN SÖZ, YAZI VE BENZERİ ARAÇLARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEMDİR”. AMAÇ YAYMAK İSTENEN DÜŞÜNCENİN HALK YIĞINLARINDA BENİMSENMESİ, FERTLERİN AYNI DUYGU VE DÜŞÜNCE ETRAFINDA BİRLEŞMESİNİ SAĞLAMAKTIR.

VASITALARI; GAZETE, AFİŞ, EL İLANI, MİKRAFON, RADYO, FOTOĞRAF, SİNEMA, TELEVİZYON VE BENZERİ VASITALARDIR. AMAÇ YIĞINLARI  ETKİLEMEKTİR.


1.PROPAGANDA  ASLINDA:

Üǒ E AYRILIR:


1)       AÇIK PROPAGANDA (BEYAZ)

2)       GRİ (BULANIK) PROPAGANDA

3) SİNSİ – KAPALI – SİYAH PROPAGANDA

 

BEYAZ PROPAĞANDA; KAYNAĞI BELLİDİR, TAMAMEN GERÇEKLERİN İFADE EDİLMESİYLE YAPILIR. AMAÇ İKİYE AYRILIR. BU GERÇEKLERİN İFADE EDİLMESİNDEN ELDE EDİLECEK HASILA, YA LEHİMİZE VEYA ALEYHİMİZE OLACAKTIR. ÖRNEĞİN “YUNANİSTAN BAŞBAKANI’ NIN 40 YILIDIR ÖZLEMİNİ ÇEKTİĞİMİZ ENOSİSİ  NİHAYET GERÇEKLEŞTİRDİK” SÖZLERİ.
YUNANİSTAN AÇISINDAN; TOPLUMUN MOTİVE EDİLMESİ VE YÜRÜTÜLEN MÜCADELENİN BAŞARIYA ULAŞTIĞINI BELİRTEREK BİR KAZANIM SAĞLAMAKTIR.
AYNI İFADELERİN TÜRK TOPLUMU AÇISINDAN; ANLAMI; GÖRÜYORMUSUNUZ. KIBRIS KONUSUNDA YUNANİSTAN NİHAİ AMACI OLAN “ENOSİS” DEN VAZGEÇTİK DESELERDE ASLINDA BUNDAN VAZGEÇMEDİKLERİ ANLAŞILIYOR. TEHLİKE BÜYÜKTÜR. DİKKATLİ OLUNMASI GEREKLİDİR. ANLAMINA GELİR.
 
GRİ PROPAGANDA; GERÇEKLERLE, YANLIŞLARIN DENGELİ BİR ŞEKİLDE KULLANILARAK AMACA ULAŞMAKTIR. PROPAGANDANIN KAYNAĞI BELLİ DEĞİLDİR. HİÇ YOKTAN ORTAYA ÇIKAR, ÇABUK YAYILIR VE DOĞRULUĞUNUN TAHMİNİNE İMKAN BULUNMAZ.

SİYAH PROPAGANDA;  TAMAMEN YANLIŞLARIN DOĞRU İMİŞ GİBİ KULLANILMASIDIR. BAŞKA BİR KAYNAKTAN ÇIKIYORMUŞ GİBİ GÖSTERİLMEK SURETİYLE YAPILIR KAYNAK BELLİ DEĞİLDİR, YALAN VE UYDURMA HABERLER YAYGIN OLARAK ÇIKARILIR (YAYILIR).

BU TEKNİK KONULARIN AYRINTISINA GİRMEDEN ERMENİ DİASPORASININ  PROPAGANDA FAALİYETLERİNE GEÇECEĞİM.

 

DİASPORA: ERMENİSTAN DEVLETİ HUDUTLARI DIŞINDA YAŞAYAN ERMENİLER İÇİN KULLANILAN BİR İFADEDİR. YAKLAŞIK 3,5 MİLYON ERMENİ BAŞKA ÜLKELERDE YAŞAMAKTADIR.

DİASPORANIN AMACI “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMININ” TÜRKİYE’ YE KABUL ETTİRİLMESİDİR.

BUNDAN SONRAKİ HEDEF: TAZMİNAT TALEP ETMEK VE NİHAYETİNDE  TOPRAK TALEBİDİR. 


2.CUMHURİYET DÖNEMİNDE TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ

BUNU DÖRDE AYIRMAK MÜMKÜNDÜR.


1’ NCİ DÖNEM: 1923-1965 DÖNEMİDİR. BU DÖNEMDE TÜRK ERMENİ İLİŞKİLERİNDE HERHANGİ BİR SORUN YOKTUR. ÇÜNKÜ TÜRKİYER CUMHURİYETİ KURULMUŞ, LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI GERÇEKLEMİŞTİR.

M. KEMAL ATATÜRK’ ÜN 1 MART 1922’ DE TBMM’ NİN ÜÇÜNCÜ DÖNEM TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASINDA DA İFADE ETTİĞİ GİBİ;
“ERMENİ MESELESİ DENİLEN VE ERMENİ MİLLETİNİN GERÇEK ÇIKARLARINDAN ZİYADE DÜNYA KAPİTALİSTLERİNİN EKONOMİK ÇIKARLARINA GÖRE HALLEDİLMEK İSTENEN MESELE KARS ANLAŞMASIYLA (13 EKİM 1921) EN DOĞRU ÇÖZÜM ŞEKLİNİ BULDU. ASIRLARDAN BERİ DOSTANE YAŞAYAN İKİ ÇALIŞKAN HALKIN DOSTLUK BAĞLARI MEMNUNİYETLE TEKRAR KURULDU.” SÖZLERİYLE ANLAM  BULMUŞ BİR SÜREÇTİ.
BU SÜRECİ 1965 YILINDA YUNAN GİZLİ SERVİSİ “KİP” İN DESTEK VE YÖNLENDİRMESİYLE 2’ NCİ DEVRESİ BAŞLADI.

2’ NCİ DÖNEM:  1965-1973 DÖNEMİDİR. BU DEVREDE ERMENİ PROPAGANDA FAALİYETLERİ SESSİZLİK İÇERİSİNDE DEVAM ETMİŞ. 1965 YILINDA 24 NİSAN 1915’ İN “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI” İDDİALARININ 50’ NCİ YILI OLARAK YENİ BİR SÜREÇ BAŞLAMIŞTIR.
ASLINDA; 24 NİSAN 1915 TARİHİ,OSMANLI DEVLETİNE İHANET İÇİNDE OLAN 235 ADET ERMENİ TERÖRSİTİNİN MAHKEMEYE SEVK  EDİLDİĞİ TARİHDİR. 24 NİSAN 1915  TARİHİ AYNİ ZAMANDA  ÇANAKKALE’ DE ANZAKLAR, İNGİLİZLER VE FRANSIZ KUVVETLERİNİN CONKBAYINA TAARRUZLARININ YOĞUNLAŞTIĞI VE ÇANAKKALEDE BÜYÜK BİR HEZİMETİ YAŞADIKLARI  GÜN  İLE  DE  ÖRTÜŞMEKTEDİR.
AYRICA 1965 YILININ KIBRIS’ DA TÜRK-YUNAN HARBİNİN BAŞLAMASINA SEBEP OLACAK ÖNEMLİ ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI DÖNEME RASTALAMASIDA BİR TESADÜF DEĞİLDİR.

3’ ÜNCÜ DÖNEM: 1973-1985 DÖNEMİ OLUP, BU DÖNEM DE ERMENİ TERÖR VE CİNAYETLERİNİN YAYGIN OLARAK UYGULANDIĞI  DÖNEMDİR.

4’ NCÜ DÖNEM: 1985’ DEN SONRAKİ DÖNEMDİR. BU İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DÖNEMİ KAPSAMAKTADIR. PROPAGANDA VE AVRUPA BİRLİĞİNDEN SİYASİ SONUÇ  SAĞLAMA DÖNEMİDİR
ŞİMDİLİK ERMENİ TERÖRÜ DURDURULMUŞ, YERİNE PKK/KADEK TERÖRÜ  CANLI TUTULMAKTADIR.
ERMENİLER BU SAFHADA TÜRKİYEDEKİ İŞBİRLİKÇİLER YARDIMIYLA  AÇIK VE ÖRTÜLÜ TEHDİTLE KARIŞIK  PROPAGANDAYA ÖNCELİK VERMİŞLERDİR.
İKİLİ İLİŞKİLERDE BİR BAŞKA DÖNEM OLARAK GÖSTERİLEN, SOĞUK SAVAŞIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ 1965’ TEN 1973 YILINA KADAR SÜREN İLİŞKİLERDE, SİYASİ ANLAMDA ERMENİLERİN TEŞKİLATLANMA VE TÜRKİYE CUMHURİYETİNE YÖNELİK FAALİYETLERİNDE AĞIR AĞIR ORGANİZE BİR HALE GELMELERİ GÖZE ÇARPAR.
1973 YILI İKİ TOPLUM ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE ERMENİLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SANTA BARBARA CİNAYETİYLE YENİ BİR BOYUTUN BAŞLANGICINI, DOLAYISIYLA İKİLİ İLİŞKİLERDE 1985’ Lİ YILLARDA DEVAM EDEN ÖNEMLİ BİR MİLADI, ERMENİ TERÖRÜNÜN BAŞLANĞICINI İHTİVA EDER.
1973’ DEN GÜNÜMÜZE KADAR 31’ İ DİPLOMAT  OLMAK ÜZERE 42 TÜRK VATANDAŞI ERMENİ TERÖRÜNE KURBAN GİTMİŞTİR.
TÜRKİYE’ YE YÖNELİK ERMENİ TEÖR EYLEMİNDEN SONRA 1985 YILI, ERMENİ PROPAGANDA FAALİYELERİNİN VE/VEYA EMENİ PSİKOLOJİK HAREKATININ YUKARIDAKİ DÖNEMLERE NAZARAN OLDUKÇA FARKLI BİR METODUNU, DÜNYA GNELİNDE ÇEŞİTLİ ÜLKELERİN PARLAMENTOPARINA GETİRDİKLERİ ERMENİ TASARISI ÇALIŞMALARINI VE PROPAGANDA AMAÇLI KİTAP, BROŞÜR, KONGRE, PANEL, SİNEMA VE SON YILLARDA OLDUKÇA ETKİN BİR ARAÇ OLAN İNTERNET AĞI  KULLANIMINI ORTAYA KOYAR.

3.1915 TEHCİRİ VE SOYKIRIM İDDALARI:

9 ARLIK 1948 SOYKIRIM ULUSLAR ARASI BAĞLAMDA SOKIRIMI TANIMLAYAN VE ONUN BİR SUÇ, DOLAYISI İLE İŞLEYENLERİ SUÇLU, KABUL EDEN HUKUKUSAL GÖRÜŞ DAYANAĞINI; 1948 YILINDA YAPILAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SOYKIRIM SÖZLEŞMESİNDEN ALMAKTADIR.
TAHMİN OLUNACAĞI ÜZERE BU SÖZLEŞME NAZİ ALMANYA’SININ YAHUDİLERE KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ SOYKIRIM POLİTİKASI ÜZERİNE YAPILMIŞ OLUP BUNDAN SONRA DÜNYANIN BU TÜR EYLEMLERLE KARŞILAŞMASINI ÖNLEMEYE YÖNELİKTİR.
1948 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SOYKIRIM SÖZLEŞMESİNİN İLGİLİ MADDESİ SOYKIRIMI ŞÖYLE TANIMLAMAKTADIR: 1951 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

MADDE 2. BU SÖZLEŞMEYE GÖRE, SOYKIRIM, MİLLİ, ETNİK, IRKI VEYA DİNİ GRUBU, GRUP NİTELİĞİYLE, KISMEN VEYA TÜMÜYLE, YOK ETMEK KASTIYLA, AŞAĞIDAKİ FİİLLERİN İŞLENMESİDİR:

GRUBUN MENSUPLARINI KATLETMEK
GRUBUN MENSUPLARINA CİDDİ BEDENSEL VE PSİKOLOJİK ZARAR VERMEK;
GRUBUN MADDİ VARLIĞININ KISMEN VEYA TAMAMEN YOK OLMASINA YOL AÇACAK HAYAT ŞARTLARINA KASTEN TABİ TUTMAK;
GRUP İÇİNDE DOĞUMLARI ÖNLEMEK AMACIYLA ÖNLEMLER DAYATMAK;
GRUBUN ÇOCUKLARINI BİR BAŞKA GRUBA ZORLA NAKLETMEK.
 

BU TANIM ULUSLAR ARASI CEZA MAHKEMESİ’ Nİ KURAN 1998 ROMA SÖZLEŞMESİNDE OLDUĞU GİBİ KABUL EDİLMİŞTİR. BU DA GÖSTERMEKTEDİR. Kİ BU TANIM ARADAN GEÇEN BUNCA SENEYE RAĞMEN HALA GEÇERLİLİĞİNİ KORUMAKTA VE ULUSLAR ARASI CAMİACA BENİMSENMEKTEDİR.
CEZA HUKUKU AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA SOYKIRIM SUÇUNUN MADDİ VE ZİHNİ UNSUR OLMAK ÜZERE İKİ BİLEŞENİ OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ.
BUNLARDAN BİR TANESİ OLMADAN, YADA DİĞER BİR DEYİMLE BİR TANESİ EKSİKSE, SUÇUN UNSURLARININ OLUŞMADIĞI İÇİN SUÇUN VARLIĞINDAN BAHSETMEK MÜMKÜN OLMAZ. SÖZLEŞME “BİR MİLLİ, ETNİK, IRKİ VEYA DİNİ GRUBU, GRUB NİTELİĞİYLE, KISMEN VEYA TÜMÜYLE, YOK ETMEK KASTIYLA” DEMEKLE ZİHNİ UNSURA AÇIKÇA İŞARET ETMEKTE VE SONRASINDA BU AMAÇLA İŞLENEN SUÇ FİİLLERİNİ MADDİ UNSUR OLARAK SAYMAKTADIR.
HUKUKEN DE AHLAKEN DE BİZ BU SUÇU İŞLEMEDİK, SOYKIRIM VEYA KATLİAM İLE BİZE YÜKLENMEK İSTENEN FİİLİN MADDİ VE ZİHİNSEL UNSURLARI OLUŞMAMIŞTIR.ÇÜNKÜ,1 NCİ DÜNYA HARBİNİN SONUNDA  İNGİLTERE TARAFINDAN KURULAN ULUSLAR ARASI NİTELİKTEKİ MAHKEMEDE  BU SUÇUN İŞLENMEDİĞİ TESBİT VE TEYİT EDİLDİ.

4.AVRUPA BİRLİĞİNİN YAKLAŞIMI:
15 KASIM 2000 Tarihinde  AVRUPA PARLEMENTOSU 234 OYLA KABUL ETTİĞİ KARARA GÖRE;
“..AVRUPA PARLEMENTOSU,TÜRK HÜKÜMETİNİ VE TBMM SİNİ TÜRK TOPLUMUNUN ÖNEMLİ BİR KESİMİNİ OLUŞTURAN ERMENİ AZINLIĞA DESTEĞİNİ ARTTIRMAYA, BU ÇERÇEVEDE, MODERN TÜRK DEVLETİNİN KURULMASINDAN ÖNCE ERMENİ AZINLIĞIN MARUZ KALDIĞI SOYKIRIMI RESMEN TANIMAYA DAVET EDER” DEMEKTEDİR.

BU KARARIN SAKAT OLAN TARAFLARI:

A.SOYKIRIM GERİYE DÖNÜK DEĞİL  9 ARALIK 1948 DE KABUL EDİLDİ  1951 DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.
 
B.TEHCİR KARARININ UYGULAMASI SOYKIRIM DEĞİLDİR. SOYKIRIMIN TANIMINA UYMAZ. BATI ANADOLU’DAKİ ERMENİLER BU ZORUNLU GÖÇÜN DIŞINDA TUTULMUŞLARDIR.

C.AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE’Yİ BİRLİĞE ALMAMAK İÇİN GELECEKTE KULLANILMAK ÜZERE SİYASİ BİR KARAR ALMIŞTIR. HUKUKİ HİÇ BİR ÖZELLİĞİ OLMAMAKLA BERABER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR SORUNDUR.

5.ERMENİ TERÖRܒNÜN TARİHİ SEYRİ:

ERMENİ TERÖRÜ, OSMANLI İMPARATORLUĞU DÖNEMİNDE ÜÇ AŞAMALI  BİR PLANIN BAŞARIYA ULAŞMASI İÇİN BİR ARAÇ OLARAK KULLANILMIŞTIR.BUNLARDA;

A.OSMANLI DEVLETİNDEN BİR İMTİYAZ ALMAK,

B.İMTİYAZIN BİR ÖZERKLİK YAPISI İÇİNDE ŞEKİLLENDİLMESİ,

C.NİHAİ HEDEF DE BAĞIMSIZLIK TIR.

BU ÜÇ AMAÇ İÇİN AKITILAN KAN VE İŞLENEN CİNAYETLER BİR SONUÇ VERMEMİŞTİR. SEVR BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE ERMENİLER SON ŞANSLARINI KULLANDIKLARININ BİLİNCİYLE HAREKET ETMİŞLER FAKAT, ABD NİN O DÖNEM BU KONUDA İNGİLTERE’NİN POLİTİKASINI ETKİN ŞEKİLDE DESTEKLEMEDİĞİ İÇİN BAŞARILI OLAMAMAIŞTIR.BU KONUDAKİ ABD NİN KARARALARINI ETKİLEYEN HUSUS KORGENEREL HARNBOR’UN DOĞU ANADOLUDAKİ İNCELEME GEZİSİ, MUTAFA KEMAL İLE GÖRÜŞMESİ VE ABD SENATOSUNA SUNULAN RAPOR, ABD NİN ERMENİ DEVLETİNİN KURULMASI HUSUSUNDAKİ İSTEMİNİ SADECE BU GÜNKÜ ERMENİSTAN TOPRAKLARINDA BU DEVLETİN KURULABİLECEĞİ, TÜRKİYE TOPRAKLARINDA ERMENİLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUKLARI BİR YERLEŞİM BİRİMİNİN BULUNMADIĞI GERÇEĞİ BU ÇALIŞMALARI ENGELLEMİŞTİR
6.GÜNÜMÜZDE ERMENİ İDDİALARININ TEHLİKESİ
ERMENİ SOYKIYIM İDDİALARININ ARKASINDA ERMENİ DİASPORASI KENDİ VARLIĞI VE BEKASINI SÜRDÜREBİLMEK İÇİN  SOYKIRIMI KABUL ETTİRME UĞRAŞISINI VERİYOR. ANCAK BU BASKININ ARKASINDA ASLINDA ABD VE FRANSADA BULUNAN BAZI SİGORTA ŞİRKETLERİNİN DE DİASPORAYI KENDİ AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA KULLANDIKLARI ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
21 ŞUBAT 2004 TARİHLİ MİLLİYET GAZETESİNDE; ABD LOS ANGLES BÖLGE MAHKEMESİ YARGICI CHRİSKİNA SNYDER, 90 YIL ÖNCE OSMANLI İMPARATORLUĞU TOPRAKLARINDA SOYKIRIMA UĞRADIKLARINI İDDİA EDEN ERMENİLERİN YAKINLARININ AÇTIĞI TOPLU DAVADA, NEW-YORK HAYAT SİGORTA ŞİRKETİNİN POLİÇE SAHİPLERİNE 20 MİLYON DOLAR (27 TİRİLYON TL KARŞILIĞI) TAZMİNAT ÖDEMESİ İÇİN ÖN ONAY VERDİ. DURUŞMAYA 30 TEMMUZ DA DEVAM EDİLECEK KARARA GÖRE 30 TEMMUZDAN SONRA DA HAK SAHİPLERİ TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNABİLECEK.BÖYLECE SOYKIRIMA MARUZ KALDIKLARINI İDDİA EDENLERE İLK KEZ TAZMİNAT ÖDENMESİ İÇİN BİR MAHKEME KARARI ÇIKTI. ERMENİ ÖRGÜTLERİ TAZMİNAT TUTARINI TATMİN EDİCİ BULMADI.
6 NİSAN 2004 TARİHLİ MİLLİYET; ABD MONTANA EYALETİ, ERMENİ SOYKIRIM İDDİALARINI TANIDI. SOYKIRIMI TANIYAN 32 İNCİ EYALET OLAN MONTANA’NIN CUMHURİYETCİ VALİSİ JUDY MARTZ 1 İLA 1.5 MİLYON HIRİSTİYAN ERMENİNİN 1915-1923 YILLARI ARASINDA OSMANLI HÜKÜMETİ TARAFINDAN  SOYKIRIMA UĞRATILDIĞINI KABUL ETTİKLERİNİ  AÇIKLADI.
ABD DE SOYKIRIMIN BİRLEŞİK DEVLETLER PARLEMENTOSU VE SENATOSUNDA DA TANINMASI HALİNDE BU KONU BM GENEL KURULUNA GETİRİLECEKTİR.
SOYKIRIM BM DE KABUL GÖRÜRSE TÜRKİYE BU SUÇUN HUKUKİ SONUÇLARINA DA KATLANMAK ZORUNDA KALACAKTIR.ÇÜNKÜ; BU KONU SİYASİ OLMAKTAN ÇIKIP HUKUKİ BİR ZEMİNE OTURDUĞUNDA LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 83 ÜNCÜ MADDEYE EK- LAHİKA HAYAT SİGORTASI GÖRÜŞMELERİNİ DÜZENLEYEN HÜKÜMLERİN DEĞİŞMESİ VE BUNUN SONUCU OLARAK ABD VE FRANSA DA BELİRLİ SİGORTA ŞİRKETLERİ ELİNDE TOPLANMIŞ “ HAYAT SİGORTSI POLİÇELERİNİN” BEDELLERİNİ ÖDEMEK ZORUNDA KALACAKTIR.ÇÜNKÜ 30 TEMMUZ 2004 TARİHİNDE KALİFORNİYA EYALET MAHKEMESİ HAYAT SİGORTASI POLİÇE SAHİPLERİNİN 1915 ÖNCESİ VE SONRASINDA ZAMAN AŞIMINA UĞRAMAYACAĞINI VE HAKKAYBINA MANİ OLUCU HUKUKİ KARARI ALMIŞTIR.


6.M. SAVAŞ  YERGÜZ’ÜN 9 HAZİRAN 1981 TARİHİNDE CENEVRE DE(İsviçre) şehit edilişi:

TÜRKİYE’NİN CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU SÖZLEŞMELİ SEKRETERİ MEHMET SAVAŞ YERGÜZ EVİNE GİTMEK ÜZERE KONSOLOSLUKTAN AYRILDIKTAN HEMEN SONRA UĞRADIĞI SALDIRIDA HAYATINI KAYBETTİ.
SALDIRIYI ASALA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜSTLENDİ. OLAYDAN SONRA YAKALANAN LÜBRAN UYRUKLU ERMENİ TERÖRİST MARDİROS CAMGOZYAN 15 YIL AĞIR HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI.BU KONUDAKİ BİRE BİR ERMENİ TERÖRİSTLERİ TARAFINDAN ÇEKİLEN VİDEO KAYDI BÜTÜN AYRITILARIYLA ELİMDEDİR.
İZLEYECEĞİMİZ FİLMİN BAŞLANGICI ASALA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BU CİNAYETİ FİİLEN İCRASI VE BUNU ERMENİ EĞİTİM SİSTEMİNE DAHİL EDEREK AÇIKÇA MİLİTAN YETİŞTİRMESİNE BİR ÖRNEK TEŞKİL ETMEKTEDİR.

 
6.OSMANLI DEVLETİNİN 1’ NCİ DÜNYA HARBİNE GİRMESİ:

 
A.SEFERBERLİK İLANI: 14 KASIM 1914 (CİHAD-I  EKBER)

B.RUSLARIN HUDUDU AŞARAK TAARRUZU: 01 KASIM  

   1914 İSTİKAMET  PASİNLER-ELEŞKİRD

C.KÖPRÜ KÖY MUHAREBELERİ: 6 KASIM 1914

D.AZAPKÖY TAARRUZU: 11 KASIM 1914

E.21 ARALIK 1914 SARIKAMIŞ TAARRUZU 26 ARALIK1914

150 BİN-90 BİN=60.000 KALAN ORDU

 RUS ZAYİATI= 32.000

F.RUSLARIN DOĞU ANADOLU’YU İŞGALİ= SARIKAMIŞ MUHABELERİNDEN SONRA RUSLAR 1 YIL HAZIRLIK YAPTI (1915 YILI DOĞU CEPHESİ DURGUNLUK İÇİNDE GEÇTİ)

7. BATI CEPHESİ ÇANAKKALE SAVAŞLARI:

a.  11 OCAK 1916 RUSLARIN KÖPRÜYE TAARRUZU

b.  14 ŞUBAT 1916 RUS TAARRUZLARININ BÜTÜN

         CEPHE BOYUNCA BAŞLAMASI

c.  15 ŞUBAT 1916 ERZURUM DÜŞTÜ

3 MART 1916 BİTLİS, MUŞ

18 NİSAN 1916 TRABZON, BAYBURT, GÜMÜŞHANE

22 TEMMUZ 1916 ERZİNCAN

 
8.  ERMENİ TERÖRÜ:
CİNAYETLER TALAT PAŞA OLAYIYLA SINIRLI KALMAMIŞ VE SERİ HALDE DEVAM ETMİŞTİR. 6 ARALIK 1921’ DE DIŞİŞLERİ ESKİ BAKANI SAİT HALİM PAŞA ROMA’ DA ARSHAVİR SHİRAKİAN TARAFINDAN KATLEDİLMİŞ, 17 NİSAN 1922’ DE İSE BAHATTİN ŞAKİR BEY VE CEMİL AZMİ BEY, BERLİN’ DE VURULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR. FAİLLER ARSHAVİR SHİRAKİAN VE ARAM YERGANİAN’ DIR. 21 NİSAN 1922 GÜNÜ  BU KEZ HEDEFTEKİ İSİM CEMAL PAŞA VE YAVERLERİ BİNBAŞI NUSRET VE TEĞMEN SÜREYYA BEY’ DİR. CİNAYETLER TİFLİS’ TE İŞLENİR. 15 MART 1921 TALAT PAŞA BERLİNDE ERMENİLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ.
18 MART 1921’ DE AZARBEYCAN İÇİŞLERİ BAKANI CEVAŞİR HANİ, TEPEBAŞINDAKİ PERAPALAS OTELİ ÖNÜNDE ERMENİ MİSAK TOHLAKYAN TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ.

9. CUMHURİYET DÖNEMİ ERMENİ TERÖRÜ
27.1.1973 SANTA BARBARA/BAŞKONSOLOSU  MEHMET BAYDAR DEMİR’İN ŞEHİT EDİLMESİYLE BAŞLAYAN CİNAYETLER’İN YILLAR’A GÖRE DAĞILIMI AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.
1973-2, 1975-1, 1976-1, 1977-1, 1978-1, 1979-2, 1980-2, 1981-3, 1982-6, 1983-4, 1991-1, 1993-1
04.07.1994 ATİNA’ DA MÜSTEŞAR HALUK SİPAHİOĞLU ŞEHİT EDİLDİ

10.ERMENİ TERÖR CİNAYETLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ:
IRA’ DAN SONARA  EN ÇOK EYLEM YAPAN ÖRGÜT ASALA’ DIR. EYLEM SAYISI ÇOK FAZLADIR.
TÜM DÜNYA “OPERASYON SAHASI” DIR DÖRT  AYRI KITADA (KUZEY AMERİKA, ASYA, AVUSTURALYA VE AVRUPA) EYLEMLERDE BULUNULMUŞTUR.
TOPLAM OLAY SAYISI 200’ Ü AŞMAKTADIR. BU RAKAM FARKLI  KISTASLARA GÖRE 500’ E KADAR ULAŞMAKTADIR

11.EYLEMLERİN ÜLKELERE DAĞILIMI ŞU ŞEKİLDEDİR:
FRANSA (37), İSVİÇRE (25), İTALYA (20), LÜBNAN (17), ABD (15), TÜRKİYE (13), İSPANYA (11), İRAN (7), BELÇİKA (6), İNGİLTERE (5),  DANİMARKA (4), KANADA (4), YUNANİSTAN (4), BATI ALMANYA (4), HOLLANDA (2), PORTEKİZ (2), AVUSTURYA (1), AVUSTURALYA (1),  IRAK (1), SSCB (1), BULGARİSTAN (1), YUGOSLAVYA (1)

 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok