KUZEY KIBRISDAKİ ZİHNİYET KIBRISI SATILIK YAPTI

 

GENEL DEĞERLENDİRME;

KIBRIS; DOĞU AKDENİZİN EN STRATEJİK VE AKDENİZİN DE ÜÇÜNCÜ BÜYÜK ADASIDIR. 9125 KM2 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ADANIN, 1974 BARIŞ HAREKATINDA  714 ŞEHİT VEREREK ELE GEÇİRDİĞİMİZ 3242 KM2 ( %35) HİSSEMİZİ, AVRUPA VE AMERİKAN BORSALARINDA “MARAŞ BÖLGESİNDEN” BAŞLAYARAK  SATIYORUZ.


 BU SATIŞA; TÜRK HİSSELERİNİN  GERÇEK SAHİBİ OLAN ŞEHİTLER İLE  ONLARIN VARİSLERİ KAHRAMAN MÜCAHİTLER VE GERÇEK KIBRIS TÜRK HALKI, TARAFTAR DEĞİL.

AMA, BİZİM  İŞBİRLİKÇİLER İLE   MEDYAYANIN BİR KISMINA  ÖDENEN KOMUSYONUN CAZİBESİ, GERÇEK MÜLK  SAHİPLERİNİN İTİRAZLARINI VE  FERYATLARINI  BASTIRDI. ONLARIN  SESİ KESİLDİ. DİRENÇLERİ KIRILDI.

ÜSTELİK BU SATIŞA; KADİFE DEVRİMLERİN BABASI “SOROZ” HİMAYESİNDEKİ  “MEHMET ALİ”  İSMİNDE,  BİR   AÇIKGÖZ KOMÜSYONCUNUN,   ÇOK HEVESLİ  OLMASI, TÜRKLERİN “İTİBARINI” VE HİSSE DEĞERLERİNİ  DÜŞÜRÜYOR. BUNUNDA SEBEBİ;

TÜRKİYE YÖNETİMİNDEKİ  ZİHNİYETDİR.

BU ZİHNİYET; “İÇERİYE KARŞI HEYBETLİ, DIŞARIYA KARŞI HÜRMETLİ” OLDUĞU İÇİN, TÜRKİYENİN ELİNDEN BİRŞEY GELMİYOR. ÜSTELİK KIBRISTAKİ KOMUSYONCUYA  SÖZDE GEÇİREMİYOR. TÜRKİYE KIBRISTAKİ BU SORUMSUZLUĞA BİR ŞEY SÖYLEYECEK OLSA SAYIN BAŞBAKANIN İFADESİYLE “KIBRISTAN KUZU KUZU ÇIKARILMAKTAN KORKUYORUZ”. BUNDAN DOLAYI KIBRIS’IN SATIŞINA BİR İTİRAZIMIZ OLAMAZ.

SİZ BU KOMUSYONCUNUN İSMİNİN “M. ALİ, OSMAN, VELİ,” OLMASINA  BAKMAYIN, BÖYLE TÜRKÇE İSİM TAŞIMASI TÜRK HAK VE ÇIKARLARINI KORUYACAĞI TÜRKİYE’YE KARŞI SORUMLULUKLARINI BİLECEĞİNİ SANMAYINIZ. BUNLAR TÜRK YERLİ TÜRKLÜK DÜŞMANIDIR. BUNLARIN DİNİ İMANI VE VİCDANI PARA VE  KENDİ YANDAŞLARININ ÇIKARIDIR. BUNLAR ESKİDEN KOMÜNİST İDİLER. AKEL İÇİNDE ÇALIŞIYORLARDI. BUNLARIN AKIL HOCALARI “AKEL”  PATRONLARIDIR.

KIBRISLILAR BUNLARIN YAPTIĞI İŞE “ TOKATÇILIK DENİR” DİYOR.  BU BİR DEYİMDİR.

 BUNDAN DOLAYI İSİMLERİ  SİZİ YANILTMASIN.

  KIBRISLILAR BUNU ÇOK İYİ BİLİR VE KENDİ ARALARINDA, BUNLARIN  GERÇEK SOYLARI  UNUTULMASIN VE GÜNÜN BİRİNDE DE ÜLKEYE ZARARI DOKUNMASIN DİYE İSİMLERİNİN BAŞINA “GAVUR” SIFATINI KULLANIRLAR VE “ GAVUR ALİ, GAVUR VELİ V.B” DERLER. EN DOĞRUSUNU DA ZATEN “GERÇEK KIBRIS  TÜRK HALKI” BİLİR.

BEN KIBRISTA GÖREV YAPARKEN BUNLAR VE BUNLARIN ORTAKLARI, GÜNEY KIBRISTAN KAÇAK TENCERE TAVA GETİRİRLER VE TÜRKİYEDEN GELENLERE  SATARAK,  GÜNEY KIBRIS EKONOMİSİNİN GÜÇLENMESİNE YARDIM EDERLERDİ. YANİ KAÇAKÇILK YAPARLARDI. KUZEYİ SOYAR, GÜNEYİ ZENGİN EDERLERDİ. ONLAR;

 O ZAMANDA TÜRKİYEYİ SÜT ALINACAK “HOLLANDA İNEĞİ” YERİNE KOYARLARDI. 30 SENEDİR DE BU İNEĞİ  SAĞDILAR SONRA AVRUPA BİRLİĞİNDEN VE  “ SOROSTAN” BİRAZ PARA ÇARPINCA, SÖZDE ADADA KADİFE DEVRİM YAPTILAR.

BUNLAR; ADANIN İNGİLİZ YÖNETİMİNDE BULUNDUĞU ZAMAN KÖLELEŞTİRİLDİLER. GENLERİ VE KÜLTÜRLERİ BOZULDU. 1974 KIBRIS HAREKATINDAN SONRA İNSAN OLDUKLARININ FARKINA VARDILAR, ADAM YERİNE KONDULAR, “GAVURLUKLARI UNUTULDU”  ULUSUN KADERİYLE İLGİLİ KARARLAR VERECEK  YÖNETİCİLER  OLDULAR VE ŞİMDİ DE;

 “BEN ADAMI İSTİYORUM.” “BEN KIBRISTAN TÜRKİYENİN DEFOLUP GİTMESİNİ İSTİYORUM” DİYE, BİZİM MEDYANIN EN BÜYÜK KOMUSYONCUSUNUN PROĞRAMINDA  BAĞIRDILAR.

BİZİM YÖNETİCİLERDE “ KUZU KUZU BİZİ KIBRISTAN ÇIKARIRLAR “ DİYEREK, SESLERİNİ KESTİLER, AŞAĞILANMA VE HAKERETLERİ SİNEYE ÇEKEREK BU GAFİLLERE ARKA ÇIKTILAR TÜRK HALKINI VE  KIBRIS   ŞEHİTLERİNİ  RENCİDE  ETTİLER.

 BUNLAR; YOKSUL TÜRKİYE HALKININ ÖDEDİĞİ MİLYON DOLARLARI ALIRLAR, TÜRKİYE’YE KÜFÜR EDEREK BU PARALARI GÜNEY KIBRISTA VE LONDRADA “KAFA ÇEKEREK” YERLER. KUZEY KIBRIS’I; “SÖZDE VATANLARINI” KORUMAYA GELİNCE ASKERLİKTEN KAÇARLAR VE KIBRIS’I ANADOLUNUN YAĞIZ DELİKANLILARINA; 45 DECE  GÜNEŞİN ALTINDA, ÇELİKBAŞLIK KAFASINDA, PARMAĞI TETİKTE,  GÖZÜ DÜŞMANDA, KULAĞI SİLAH ARKADAŞINDA  KUZEY KIBRIS  TOPRAKLARINI BEKLETİRLER.

BU ESNADA “GAVUR M. ALİ’LER, VELİLER NE Mİ YAPARLAR?

ONLAR, HER ZAMANKİ GİBİ; KENDİLERİNİ  AKDENİZİN MAVİ SULARINDA, GİRNE, MAGOSA, GÜZELYURT KUMSALLARINDA, KOYU GÖLGELERİN ALTINDA,DEDİKODU YAPARAK, TÜRKİYEYİ SUÇLAYARAK KEBAPLARINI YERLER, BUZLU VİSKİLERİNİ İÇERLER. BUNDAN SONRA ”İNEĞİN” NEZAMAN VE NASIL “SAĞILACAĞININ” PLANINI YAPARLAR.

AYRICA,TÜRKİYEDEN GELMİŞ ZAVALLI YOKSUL GÖÇMENLERİN ANADOLUYA POSTALANMASININ HESABINI YAPARLAR.

ONLARIN CANINA OKURLAR, ONLARDAN RÜŞVET ALMADAN İŞİNİ YAPMAZLAR.

 ASLINDA BU “ASALAKLARI” TÜRKİYEDEN GELMİŞ  GÖÇMENLER BESLER.

 BU, ÖZÜNÜ KAYBETMİŞ SOYSUZLARIN YURTSEVER KIBRISLILARDAN AYIRIP AİT OLDUKLARI YERE GÖNDERMEK MÜMKÜN OLSA İŞLER BİRAZDAHA MANTIKLI VE AHLAKLI OLACAK AMA, NE YAPALIM, SENELERCE YUNAN VE İNGİLİZİN BASKISI ALTINDA KALMIŞ KİŞİLİKLERİNİ YİTİRMİŞ MAYASI BOZULMUŞ, BU İŞBİRLİKÇİ  NANKÖRLERİN ETEĞİNDEKİ TAŞIN DÖKÜLMESİ VE GERÇEK MASKELERİNİN DÜŞMESİNİ BEKLEMENİNDE  YARARI VARDIR.

  UZUN ZAMANDIR KUZEY KIBRISIN SATIŞINA   DİRENİYOR GİBİ GÖRÜNEN   SAYIN RAUF DENKTAŞ BEYİN, OĞLUNA DA BİR PAY VERİLDİĞİ İÇİN, O DA BU KONUDAKİ  MUHALEFETİNİ ASKIYA ALDI. ASLINDA;

KIBRISTA UZUN ZAMANDIR DESTEKLENEN TÜRKİYE’YE KARŞITLIĞI SAYIN RAUF DENKTAŞ BEYİN HATALARINDANDIR.

 MEYDANA GELEN “NANKÖRLÜĞÜN” VE  YANLIŞLIKLARIN  BAŞ SORUMLUSU, SAYIN RAUF DENKTAŞ BEYİN İKİLİ OYUNLARIDIR. ÇÜNKÜ BEN KIBRISTA GÖREV YAPARKEN SAYIN RAUF DENKTAŞ BEYİN BİLGİSİ VE  İZNİ OLMADAN KUZEY KIBRISTA KUŞ UÇMAZ, RÜZGAR ESMEZDİ. SONRA NE OLDUDA  KUZEY KIBRISTA BÜYÜK BİR TÜRKİYE KARŞITLIĞI  MEYDANA GELDİ?

BUNDAN SONRA KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜ NASIL OLUR?:

.RUSYA FEDERASYONU  AÇISINDAN :

“TEK EGEMENLİK VE TEK VATANDAŞLIĞA BAĞLI, BAĞIMSIZ, BAĞLANTISIZ, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ GARANTİ ALTINA ALINMIŞ, SİYASİ YÖNDEN EŞİT İKİ TOPLUMLU, İKİ KESİMLİ VE SİLAHSIZLANDIRILMIŞ KIBRIS DEVLETİ’NİN KURULMASI” DIR.

BUNDAN DOLAYIDIR Kİ 24 NİSAN 2004 REFERANDUMUNA “ALDATILARAK” KENDİ VARLIK VE EGEMENLİKLERİ İLE DEVLETLERİNİ RET ETME ANLAMINA GELEN “EVET” KARARININA, EVET DETİRTİLEN KUZEY KIBRIS TÜRK HALKININ “ İKTİSADİ” GELİŞİMİNİ SAĞLAYACAK AÇILIMLARIN  YAPILMASININ ÖNÜ, RF TARAFINDAN  KESİLMEYE DEVAM EDECEKTİR. ÇÜNKÜ;  RUSYA FEDERASYONU(RF);

“-ADA BAĞIMSIZ BÖLÜNMEZ TEK BİR DEVLET OLMALIDIR

-BU DEVLETİN BÖLÜNMEZLİĞİ GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR.

-TEK EGEMENLİĞE, TEK ULUSLAR ARASI KİMLİĞE VE TEK UYRUKLULUĞU BULUNMALIDIR.

ADANIN TÜMÜ SİLAHSIZLANDIRILMALIDIR.

İKİ TOPLUMU OLACAK BU DEVLETTE, HER TOPLUMUN SAHİP OLACAĞI TOPRAĞIN YÜZÖLÇÜMÜ ADADAKİ RUM MÜLTECİLERİN YERLERİNE DÖNME SORUNU İLE BİRLİKTE ÇÖZÜLMELİDİR.

ULUSLAR ARASI CAMİA’DA KABUL EDİLEN BÜTÜN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER ANAYASADA YER ALMALIDIR.” DEMEKTEDİR. 

BU ÇÖZÜM PAKETİNDE;

ULUSLAR ARASI KİMLİK VE TEK UYRUKLULUK SORUNU İLE ADADA İNGİLİZ ÜSLERİ’NİN VARLIĞI DİKKATE ALINDIĞINDA SİLAHSIZLANDIRMA DÜŞÜNCESİNİNİN TÜRK VE İNGİLİZ ASKERİ GÜÇLERİNİN ADADAN ÇIKARILMASI KIBRIS TÜRKLERİNİN KORUMASIZ BIRAKILMASI DEMEKTİR.

BUNLARDA, İNGİLİZ VE ABD TEZLERİ İLE ÇIKARLARININ RUSYA FEDERASYONU GÖRÜŞLERİ İLE KESİN AYRIŞMA VE ÇATIŞMA  İÇİNDE OLDUĞU GÖRÜLÜR.RUSYA FEDERASYONU ÇÖZÜMÜN İÇİNDE OLDUĞU SÜRECE ÇÖZÜMDE  ZORDUR. RF ÇÖZÜMÜN DIŞINDA BIRAKILAMAYACAK KADAR BU POLİTİKANIN İÇİNDEDİR.  

 BU FİKİR DİZİSİNİN RF AÇISINDAN POLİTİKA ÜRETMEYE UYGUNDUR AMA TÜRKİYE TARAFINDAN RUSYA FEDARASYONUN İKNA EDİLMESİ ZORDUR.

KUZEY KIBRIS TÜRK HALKI ÜZERİNDEKİ İKTİSADİ AMBORGONUN  KALKMASI, KIBRIS TÜRKÜNÜN EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASI DEMEKTİR.MARAŞ VERİLEREK BUNUN SAĞLANMASI İSE OLANAKSIZDIR.

KIBRIS HALKI ÇALIŞKAN VE YARATICIDIR. EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTUĞU ZAMAN SİYASİ ÖZGÜRLÜĞÜNE DE KAVUŞMA BECERİSİNİ ORTAYA KOYACAKTIR. BU DA RUSYA FEDERASYONUN POLİTİKASINA AYKIRIDIR. BUNDAN DOLATI  BM GÜVENLİK KONSEYİNDEKİ KARARLARI RF ENGELLEMEYE DEVAM EDECEKTİR.

ABD KIBRIS POLİTİKASI:

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA SİLAHLI ÇATIÇMAYADA DÖNÜŞEBİLECEK OLAN BU SORUNUN ADİL BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜMLENMESİDİR.

BU ÇÖZÜMDEN SONRA; DOĞU AKDENİZİN VE İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNE ZARAR VERECEK OLUŞUMLAR MEYDANA GELMESİN, ENERJİ VE ULAŞIM HATLARI, TERMİNALLER, DENİZ ULAŞIMI, BORU HATLARI VE PETROL KAYNAKLARI TEHDİT EDİLMESİN,

AMERİKAN ÇIKARLARININ DAHA İYİ KORUNMASINI SAĞLAYACAK ÜS, LİMAN VE TESİSLERE KIBRISTA DA SAHİP OLMAKTIR.

BU YAKLAŞIMDA; TÜRKİYE ABD NİN MÜTTEFİKİ VE KENDİ ÜSLERİNİ ABD NİN  HER TALEP ETTİĞİNDE TAHSİS EDEN TÜRKİYE AÇISINDAN BENİMSENMESİ MÜMKÜNDÜR. ANCAK RUSYA FEDERASYONU İLE FRANSA’NIN  BUNA MANİ OLACAK SEÇENEKLERİ OLACAKTIR

.AVRUPA BİRLİĞİNİN KIBRIS POLİTİKASI:

 AVRUPA BİRLİĞİ, GÜNEY KIBRIS’I KIBRIS’IN YEGANE TEMSİLCİSİ VE BİRLİĞİN ÜYESİ BİR DEVLET OLARAK KABUL ETTİ.

HUKUKİ BİR YANLIŞLIK YAPTI. BUNDAN DOLAYI; AB  BÜTÜN YÖNLERİYLE GÜNEY KIBRIS RUM CUMHURİYETİNİN YANINDA VE ARKASINDA OLMAK ZORUNDA.

BUNU SONUCU OLARAK DA; KIBRISI TÜRKİYENİN ELİNDEN ALIP RUMLARA TESLİM ETMEK SURETİYLE, BAŞTAN YAPMIŞ OLDUĞU HUKUK İHLALİNİN SORUMLULUĞUNDAN KURTULMAK İSTEMEKTEDİR.

 İŞTE BUNDAN DOLAYIDIR Kİ;

 MARAŞ BÖLGESİNDEN BAŞLAYAN VE  KARPAZ BÖLGESİYLE, GÜZELYURT VE MAGOSA KUZEYİNDEKİ RUMLARCA KUTSAL SAYILAN  YERLER  BİRER BİRER GÜNDEME GELECEKTİR. BUNLARIN HEPSİ KUZEYDEN TOPRAK KOPARMAMANIN BİRER YÖNTEMİDİR. TOPRAKLARI ELİNDEN ALINAN  KIBRIS TÜRKÜ KISA BİR ZAMAN SONRA AZINLIK DURUMUNA DÜŞECEKTİR.

BAKALIM O ZAMAN YANLARINDA İŞBİRLİKÇİLERİ BULABİLECEKLERMİ? “ADASINI” VE “ÖZGÜRLÜĞÜNܔ İSTEYEBİLECEKMİ? RUMUN YÖNETİMİNE GİRECEK OLAN KIBRIS TÜRKÜ, ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTUĞUNU SANACAK AMA,AVRUPA BİRLİĞİNİN HİMAYESİNDE, YENİDEN RUMUN MERHAMETİN TESLİM OLACAK BU ZAVALLI HALK BAKALIM NE ZAMAN ÖZGÜRCE YAŞAYACAKTIR. ÇÜNKÜ BAZILARINA GÖRE “TÜRKİYE BU ÖZGÜRLÜĞÜ VEREMEMİŞTİ”.

 KIBRISLI TÜRKLERİNİ;  BİR AZINLIK OLARAK RUMLARA YAMAMAK VE KENDİ DEVLETLERİNİN VARLIĞINA SON  VERMEYE  “EVET” DEDİRTEN YERLİ İŞBİRLİKÇİLERLE AVRUPA BİRLİĞİNİN, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ ÜZERİNDEKİ POLİTİKALARININ BAŞARIYA ULAŞMASINA AZ KALDI.

ÇÜNKÜ BUNA ENGEL OLACAK TÜRKİYEDE VE KIBRISTA  GÜÇ VE İRADE KALMADI.

AVRUPA BİRLİĞİNİN KIBRIS SİYASETİNDE  BİR SAPMAYI BEKLEMEK HAYELDİR. ÇÜNKÜ YUNANİSTAN FAKTÖRÜ ÖNEMLİDİR.

YUNANAİSTAN DAİMA BÜYÜK DAVALARINI TAŞARONLAR VASITASIYLA ÇÖER.

AVRUPA BİRLİĞİ DE BU DAVADA YUNANAİSTANIN TAŞARONUDUR.

BUNDAN DOLAYI TÜRKİYE AB DEN KIBRIS KONUSUNDA YAYALANAMAZ.

 

TÜRKİYE’NİN HEDEFİ VE BU HEDEFİ ELE GEÇİREBİLECEK ALTERNATİF ÇÖZÜM STRATEJİLERİ:

TÜRKİYE YUNANİSTAN İLE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNDE KIBRIS’I AYRI DÜŞÜNMEMELİDİR. HEPSİNİ BİR BÜTÜNLÜK İÇERİSİNDE, LOZANDA KURULAN TÜRK - YUNAN DENGESİNİ BOZMAYACAK VE 1959 1960 LONDRA VE ZÜRİH ANTLAŞMALARIYLA ELDE EDİLMİŞ KIBRIS KAZANIMLARINI KAYBETMEYECEK ŞEKİLDE MİLLİ MENFAATLERİNE UYGUN TEZLER GELİŞTİRMESİ GEREKLİDİR. ÇÖZÜM İÇİN GAYRET GÖSTERİLİRKEN GEREĞİNDEN FASLA HEVESLİ VE SÖZDE “BİR ADIM ÖNDE OLMA” SEVDASINDAN VAZ GEÇMELİDİR.

 ULUSUN ÇIKARLARI İÇİ BOŞ SÖYLEMLERLE DEĞİL, GÜÇ VE MATEMATİKSEL HESAPLARLA DESTEKLENEN POLİTİKALARLA ÇÖZÜLMELİDİR.  01 TEMMUZ 2005 

 

 

 

 

 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok