MOĞOLİSTANIN GOBİ ÇÖLÜNDE KUMARHANE AÇILIYOR
28 Nisan 2006 tarihli “Hürriyet” gazetesinde küçük bir haber vardı. Bu haber aslında okuyucunun dikkatini çekecek nitelikte olmamasına rağmen gelecekteki olaylara taban teşkil etmesi açısından son derece önemli bir haber dir. Bu haberin önce içeriğine bakarsak ;

“ABD’nin Nevada eyaletindeki kumarhaneler şehri Las Vegas’dan ilham alan Amerikalı yatırımcılar, Moğolistan da Gobi Çölü’ne kumarhane kuruyor.

            Amerikalı emlak şirketi Winwheel Bullion LC, Washington’da, Moğol yetkililerle imzaladığı anlaşma uyarınca, 8400 nüfuslu sınır kasabası Zamyn Uud’a oteller, toplantı ve alışveriş merkezlerinden oluşan bir kompleks inşa edecek. Modern bir hava limanının da inşasını içeren ve Cengiz Han’ın tahta çıkışının 800. yıldönümüne denk gelen proje anlaşmasının imzasında Moğol bakanlar da hazır bulundu”

            Bu haberin  gelecekteki  siyasi ve askeri olaylara yansıyacak önemi şuradan kaynaklanıyor.ABD ne yakın gelecekte her bakımdan tahdit olabilecek ülke Çin Halk Cumhuriyetidir.

Çin; son 10 yılda ortaya koyduğu büyüme ve modernleşme hızına bakıldığında,çok değil, gelecek 20 yılda,  ABD ne çok ciddi sorunlar yaratacak bir ülkedir.Bundan dolayı ABD şimdiden Çine karşı tedbirlerini çok yönlü olarak almakta ve uyguladığı uzun vadeli siyasetin gereği olarak, yapılan planlamanın ve muhtemel  faaliyet takvimine uygun olarak zamanı geldikçe yürürlüğe  koyduğunu görüyoruz.

            Moğolistan da kurulacak kumarhanenin LAS WEGAS ile ilişkilendirilmesi tamamen bir aldatmaca ve Moğol  halkına  karşı bir motivasyon Stratejisidir. Çünkü Gobi çölünde 8400  nüfuslu bir  sınır kasabasında kurulacak kumarhanenin müşterisi yoksul Moğol halkı olamayacağına göre,bunun müşterisi kim olacaktır?

            Avrupa, Asya veya ABD nin kumarbazları 10- 22 saat uçak yolculuğu yaparak, Moğolistan’a kumar oynamaya gitmeyeceklerine göre, bu yatırımı yapan emlak şirketi nereden kar edecektir. Yatırımını nereden ve nasıl  finansa edecektir.

Bunun derdi şüphesiz bize düşmedi.Bizi ilgilendirmiyor  ama, ABD nin Çin Halk Cumhuriyeti’nin yumuşak karnına yaklaştığını en azından görüyor ve bu senaryoların nasıl sonuçlar doğuracağını biliyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti hakkında daha etkin istihbaratı toplamak ve ABD nin aşamalı olarak Moğolistan’da bulunmak için bundan daha güzel senaryolar uydurulamazdı.Amaç Moğolistan da bir köprübaşı edinmek ve kök salmaktır.Bunun gibi büyük işleri de  zaten büyük ve planlı hareket eden devletler yapabileceği için ABD  CIA  ve devlet gücüne helal olsun demekten başka yapabilecek bir şeyimizde olamazdı.

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi aslında, Moğolistan kuzey komşusu Rusya Federasyonu hariç, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından çevrelenmiştir.Bu kumarhaneye gidebilmek için Asya nın bu iki güçlü ülkenin hava sahasından geçilecektir.Bu haberin arkası gelirse Çin, Moğol ilişkiler ABD tarafından çok karıştırılacaktır.Kardeş ülke Moğolistan’ nın ABD ile iyi ilişkiler içinde bulunmasından memnun oluruz ama,Amerikan yerlilerinin Asya kıtasından geçtikleri ve bu geçişin tarihi  M.S. 1207-1218  yıllarında Cengiz Han’ın  zulmünden kaçan kavimler olduğunu  Kanadalı araştırmacı “ Ethel G. Stewart” hanımefendinin  2000 yılında yayımlanan ve Eşref Bengi Özbilen tarafından dilimize çevrilen  “ Cengiz Han’dan Amerika’ya Kaçan Türkler MS 1233” İsimli eserinin 108 nci sayfasından öğreniyoruz.

Bu demektir ki; Moğol halkı ile 1776 yılında tarih sahnesine çıkan Amerikan halkı arasındaki dostluk, “Kristof Kolomb”un  keşfinden önceye dayanır. Amerikan çıkarları bunu gerektirir. Hayırlı olsun.   

 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok