TÜRKMEN GÖÇLERİ VE BATI TOROSLAR

 

TÜRKMEN GÖÇLERİNİN ESAS BÖLGESİ OLAN;

BATI TOROSLARIN TEKE YÖRESİ OLARAK ADLANDIRILAN BÖLGENİN KISA TARİHİ:

           Bu gün Burdur, Denizli, Antalya, Muğla  il hudutlarının kesişme noktasına yakın bir bölge olan, köyüm ve çevresindeki yerleşim merkezleri ile  bu bölgenin kısaca, tarihi hakkında bilgi vermek isterim.


 

Anılan bölgenin merkezinde benim köyüm olan, Fethiye’ye bağlı ÇALTILAR Köyünü  kabul edersek, gerçek Türkmen aşiretlerinin yaşadığı bölgeyi kolaylıkla tanımlaya biliriz

Bölge halkı Bu günkü Türkmenistan’ın kuzey batısında,  Hazar denizi ile Aral gölü arasında yaşayan “TEKE AŞİRETİ” nin Anadolu’ya göçen akrabalarıdır.  Bunun vesikasını Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat  da, Devlet müzesinin yazılı kaynaklarının tetkikinden ve Aşkabat’ın 40 km Güney batısında bulunan Türkmen köylerinde yaptığım saha çalışmasında  elde ettiğim  sonuçlardır.

Aslında,Bu göçün ne zaman gerçekleştiğini sağlıklı bir şekilde ortaya koymak güçtür. Ancak batı tarihçilerinin de  güvendiği, Malatyalı Süryani tarihçi; Gregory Abul Farac ( Bar Hebraeus)  un “ABU’L  FARAC  TARİHİ” nin İkinci cildinde verilen bilgilere göre,Anadolu Selçuklu Devleti  kurulmadan önce Türkmenlerin ve dolayısıyla “Teke Aşireti” Türlerinin de bu göçün içinde yer aldığı anlaşılıyor.

MS 1040 Yılında Anadolu Selçuklu Devleti kurulduktan sonra bu göçlerin planlı ve etkin bir şekilde uygulandığı, Selçuklu sultanı  Alparslan’ nın 1071 de Malazgirit meydan muharebesinden  sonra  Anadolu’nun Türkleştirilmesi “Stratejisi” ile daha planlı, etkin ve  hız olduğu biliniyor.

Türkistan’dan  bilinen en son iki göçün, birisi 1828-1829 Osmanlı Rus Harbinde, İkincisi de, 1878-1879 Osmanlı Rus Harbi dir. (Halk arasında 93 Harbi olarak bilinir) 

Teke  Türkmen aşiretinin bölgedeki dağılımı, Kuzeyde Isparta, Burdur, Doğuda, Antalya, Güneyde ve Batıda Muğla, Fethiye’nin yayla köyleri, Denizli’nin doğusu, Altınyayla ( Dirmil)- Burdur’un, Gölhisar, Çavdır,Tefenni, Acıpayam, Antalya’nın Korkuteli ilçesini, içine alan geniş bir bölgeye yayılmıştır.

Anılan bölgede;  Anadolu Selçuklu devleti  yıkıldıktan sonra” Beylikler dönemi olarak bilinen devrede;

a.Denizli bölgesinde:İnanç Oğulları Beyliği; Kurucusu Ali bey,1276-1368

b.Teke Aşireti’nin çoğunluğunun iskan edildiği bölgede;Hamidoğulları Beyliği; Kurucusu,Hamidoğlu İlyas Bey; 1280-1391, Osmanlılara tabi olmadan önceki toprakları;Isparta, Burdur’un tamamı, Şuhut ,Akşehir, Beyşehir,Seydişehir, Elmalı, Korkuteli, Serik , manavgat, Akseki kazaları ve dolayları,

c.Teke Aşiretinin iskan edildiği bölgenin bir kısmın’ da; Eşrefoğulları Beyliği;

Kurucusu;Eşrefoğlu Seyfeddin Süleyman Bey:1280-1326,Bölgesi;Beyşehir,Seydişehir, Ilgın, Akşehir, Bolvadin dolaylarında

d.Yine Teke Aşiretinin iskan bölgesinin bir kısmında;Tekeoğulları Beyliği;Kurucusu Yunus Bey,1300-1423 , Antalya, Korkuteli çevresinde,

e.Menteşeoğulları Beyliği; Kururcusu,Menteşe Bey;1300-1426,bölgesi, Muğla,Kaş, Finike,Bozdoğan Çine,Tavas, Çameli, Acıpayam ile Aydın ve Denizli vilayetlerinin güneyinde hüküm sürmüştür.

Bölgemizde, bu beyliklerden sonra, Osmanlı İmparatorluğu, 1299-1923,

En son ve Ebediyen TÜRKİYE CUMHURİYETİ ;Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK,Kuruluşu: 1923, Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Antalya’ya kadar bütün Anadolu ve Doğu Trakya, Bütün Türklerin yurdu olmuştur.

 

SONUÇTA;“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR” ifadesi ve yaklaşımı ile bütün aşiretler, boylar, soylar ve ayrılıkçı yaklaşımlar ret edilerek, “Ulusal Milli Kültür” etrafında birleşen halkımız, Anayasanın 66 ncı maddesinde ifadesini bulan vatandaşlık bilinci ile Türk yurduna sahitir.
 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok