TÜRKİYE IRAKIN KUZEYİNE BİR ASKERİ HAREKAT YAPABİLİRMİ?

Uzun zamandır Irak’ın kuzeyi Türkiye’yi ve Türk halkını meşgul ediyor.Sebepleri herkesçe bilinen  bu konu şimdi son aşamasına geldi.Uzun zamandır Türkiye’yi oylayan ABD ve Irak’ın Kürt ağırlıklı yönetimi, Türkiye’nin haline için için güldükleri ve kafa buldukları anlaşılıyor.


Çünkü,Türkiye Başbakanının  aslında iç politikaya yönelik beyanatları ile kendisini bağlayan konuşmaları karşısında bir jest yapıp Türk Başbakanını sıkıntıdan kurtarabilirler. Aksi takdirde başbakanımız “ÇOK KONUŞMANIN” ağır bedelini ödeme ile karşı karşıyadır. 

Aslında bu sıkıntıdan kurtulmanın üç yolu var. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, ABD ve Irak yönetimi, bölücü terör örgütünün Iraktaki işe yaramaz  ve pek de bir suça karışmamış hasta ve kaçmaya  niyetli  militanlarından birkaç tanesini Türkiye’ye vermeleri.Bu harekatı önler.Yapılacak olanda zaten budur.

İkincisi;Irak’ın toprak bütünlüğü ABD tarafından garanti edilmiştir.

Türkiye’nin Irak’a yönelik girişilecek her türlü açık veya örtülü hareketlere karşı izin verilmeyeceğinin deklere edilmesi durumunda, Türkiye’nin yinede yapabileceği  sınırlı  hava harekatı ile  tamamen  propagandaya yönelik olarak içeriye karşı “ yaptık” mesajını verip, bedelini ABD  ne ağır ödemek.

Bu Türkiye’nin ABD ne kafa tutmak anlamına gelir ki bunu Türkiye göze alır ama bu iktidar göze alamaz.

Üçüncüsü de Türkiye Başbakanı “ben siyasi direktifimi ilgili makamlara verdim şartlar ne zaman olursa gereğini o zaman onlar yapacak” deyip bunun sorumluluğunu askerlere atması.

Askerlerde hazırlık yapıyoruz diyerek emir komuta değişikliğine kadar zaman kazanmak ondan sonrada Türkiye’de gündemi değiştirecek bir olayın oluşumunu bekleyip dua etmeleridir.

Bu ihtimal de en çok olması muhtemel olanıdır.

Irak da, 2007  senesinin sonların da  Kerkük’ün statüsünü belirleyecek REFERANDUM YAPILACAK,Türkiye ve Türk silahlı kuvvetleri askeri ve psikolojik baskısını referanduma kadar sürdürebilirse eskiden çok konuşulan “kırmızı” çizginin aşıldığı zaman referandum sonucunda Kerkük’ün kürt bölgesinde kaldığının ilan edilmesi ile birlikte geniş çaplı etkin ve güçlü bir askeri harekatın yapılması durumunda göze alınan tehlikelerin sadece terör için değil Irak iç politikasına yönelik Türkiye çıkarlarının gözetildiği bir sonuç’ da doğuracaktır.Ama bunu yaparken ABD ile anlaşma yollarını aramak şarttır.

ABD buna izin vermez dense’de ülkelerin çıkarları bazı şeylere de izin verir ama biz yinede ABD ne açık veya örtülü ağır bir bedel ödemek zorundayız.

Şimdiki durumda yakın bir zamanda bizim Irak’a yönelik bir askeri harekatımız olamaz (ABD ile gizli bir mutabakat yoksa). Çünkü,politik şartlar “biz yaparız” demekle olmuyor. Sınır ötesi harekat veya sıcak takip harekatı için  Kuvvetlerimiz hazır olabilir, ama politik şartlar hazırlanmamıştır.

Politika güvenlik dengesini iyi hesap etmelidir.Mevcut durum öyle görünüyor ki politik hazırlık iyi yapılmamıştır.Kamu oyuna yansıyan görütü halkın yalnızlık içinde bu harekatı yapacağız beklentisindedir.Bu da çok risklidir. Ülkeyi gereksiz beyanatlarla  TEHLİKEYE  atmak anlamına gelir ve bunu tarih asla bağışlamaz.

Bizi içinde bulunduğumuz çıkmazdan kurtaracak daha pek çok alternatifler yaratılabilir ama bunun bedelini ilgili kuruluşlar ödemeye hazır olmalıdır.

Şimdiki durumda ABD ve Irak yönetimi Türkiye’nin sıkıntısını hafifletecek bir davranışta bulmayacak gibi görünüyor. Başbakanımızın ÇIKIŞLARI içeriye dönük olduğunu biliyorlar ama yinede fazla ileri gittin ne halin varsa gör denecekmiş gibi görünüyor. Sonuçta, yapabileceksen yapta görelim diyerek Türkiye Başbakanın “restine” karşı “rest” ile yanıtladıkları anlaşılıyor.Bundan dolayı  Başbakan özel danışmanını ilgili ülkelerin Ankara’daki büyük elçilerine  gayri resmi olarak ricacı olarak gönderdiği anlaşılıyor.

İşte bundan dolayı biz yakın bir zamanda Irak’a herhangi bir askeri harekat yapamayız. 22 Temmuz 2006
 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok