DÜŞÜNÜLMEDEN SÖYLENEN SÖZLER
         ASKERİN SIRT ÜSTÜ YATMASI.......

 

            Türkiye Cumhuriyetinin başbakanı hem şehit analarını yaralayan ve hem de senelerce orduya hizmet etmiş biri olarak beni de üzen talihsiz bir söz sarf etti.

Bu, sonu nereye varacağı düşünülmeden  söylenen  söze, ben çok bilinen bir Arap atasözü ile başlamak istiyorum.

 Bu da ; “söylediğin sözün esiri söylemediğin sözün efendisi olursun” öz deyişidir.


Sayın başbakan şimdi söylediği bu kırıcı sözlerinin esiri olmuştur.Çünkü senelerce orduya hizmet etmiş biri olarak ben ne yan gelip yattım ve nede yatırdım. Daima çalıştım ve görevimi yaptım.Hatta sayın başbakan İstanbul Hasdal  da 6 ncı Piyade Tümeni, 77 nci Piyade Alayında,Asteğmen olarak kantin subaylığı yaparken ben de ayni tümenin karargahında,  yeni Harp Akademilerini  yeni bitirmiş bir kurmay yüzbaşı olarak, gece gündüz demeden o zamanki terörle mücadele eden birliklerimizin her türlü planlama ve yönetiminde istihbarat  şube müdürü olarak çalışıyordum.

            Sayın bu günün başbakanı, o zamanın  kantin subayı  askerliğini yaptığı dönemde  çevresinde olup bitenlere dikkat edebilmiş olsaydı, kimsenin yan gelip yatmadığını görürdü.Ama o zaman o zatı muhteremde onları anlayacak ne kabiliyet ve nede ön görü vardı. Bunları konuştuğumuz zaman merhum Abdi İpekçi öldürülmüş, sıkıyönetim ilan edilmiş, bütün birlikler amansız bir şekilde sağ sol kavgası  içinde birbirini boğazlayan insanların sebebiyet verdiği kaos ve kargaşanın ortasında, İstanbul’un güvenliğini sağlamaya çalışıyordu.Yurttaşların mal ve can güvenliği için gece gündüz demeden mesai harcayan Askerin,alaycı ve kınayeli bir şekilde bir başbakan tarafından aşağılanması ve suçlanması kabul edilemez bir gaflettir.Buna cevap verecek silahlı Kuvvetlerin yani suçlanan kurumun başındaki komutana düşer,Kurumun hak ve hukukunu o korur ama nerede öyle cesur ve kurumun hukukunu savunacak komutan.Günümüzün komutanı komutan değil "Komutancık" YAZIKLAR OLSUN. Asker o zamanda "SIRT ÜSTÜ YATMIYORDU" Belki " ŞİMDİDE YATMIYORDUR İNŞALLAH" Bundan dolayı, sayın başbakanın  suçlamak istediği "CUMHURİYET ORDUSU OLAMAZ" Belki yeni  oluşumun bekçiliğini yapacak bilmediğimiz bir ordudur.Onlar "Sırtüstü" yatıyordurda sayın başbakanı sinirlendirmişlerdir.

O zamanın kantin subayı belki, İstanbul’ dan kantine malzemeyi getirip kantinci er teslim ettikten sonra "Hasdal kışlasını " kuzeyindeki ormanlık içinde  sırtüstü yatmaya gitmişte olabilir. Bundan dolayı sayın başbakan o talihsiz konuşmasını yaparken o günlerini "sırt üstü yattığı" günleri hatırlamış da olabilir.

Sayın başbakanın etrafında kendilerinin akıllı olduklarını sanan çok miktarda danışmanı ve gazetelerin köşe yazarlarından, sayın başbakanın çok değer verdiği ve “ağabey” diye hitap ettiği sözde köşe yazarı akıl hocaları var. Lütfen bunlardan birisi sayın başbakana söylesin “ÇOK LAF YALANSIZ ÇOK PARA HARAMSIZ OLMAZ” derler .Hatırlatın’ da Türkiye Cumhuriyetinin başbakanı olmuş bir yüce  şahsiyetin konuşurken daha dikkatli olmasını sağlayın,sağlayın ki “kantarın topuzu “ kaçmasın.

Ama bazen insanlar bulundukları mevki ve makamın her yönüyle hakkını veremezler.Bunu biliyor ve kabul ediyoruz.Özellikle Türkiye gibi; tarikat ve cami cemaatinin kriterine  göre değer kazanmış ve yüceltilmiş insanlara sorumluluk verildiğinde bu sorumlulukların  altında  kısa zamanda gerçek değerlerini ortaya koyarlar. Boşuna dememişler “insanları tanımak için  sorumluluk ver”veya para sahibi olsun o zaman gerçekleri görürsün.

 Ama ne yaparsın yüzyılımızda ABD biz ve bizim gibi ülkelere bu durumları layık görüyor. Hoş aslında ülkelerde layık oldukları insanlarla ve layık oldukları şekilde idare edilirler. Bizde buna layık bir ülkeyiz. Bu da  bizim demokrasi anlayışımız.Ben buna temsili demokrasi değil “tarikat-basın ve sermaye” demokrasisi diyorum.

Bu üçlü bizim gibi ülkelerde egemen güçtür ve onlar ne derse o olur. Sonuçta bu olur... 
 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok