KUZEY IRAK KARA HAREKATINA KARŞILIK AFGANİSTANA KUVVET GÖNDERME

                                                                              (27 ŞUBAT 2008 İSTANBUL)

17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve Sırbistan dan ayrılan Kosova yı  ilk tanıyan ülke Afganistan olmuştur. 1919 ve 1921 yıllarında  Milli mücadelenin en kritik  günlerinde,  Ankara hükümetinin   Uluslar arası nitelik de ki  ilk   antlaşmayı da 01 mart 1921 de Afganistan devleti  ile imzalamıştır.Bu anlaşma imzalandığında AFGANİSTAN Bağımsızlığını yeni kazanmış olmakla beraber” Sovyet Sosyalist  Birliğinin” yeni oluşum sürecine  denk geldiği için Rusyanın desteğini alıyordu.


   Kardeş ülke Afganistan hakkında değişik zamanlarda ilişkilerimizin tarihi boyutunu ön plana getiren yazılar yazdım ve araştırmalar yaptım.21/22 Şubat 2008 de  Irak ın kuzeyindeki  terör yuvalarına karşı başlayan kara harekatımıza destek veren ABD nin savunma bakanı 28 Şubat 2008 günü ülkemize resmi bir ziyarette bulunuyor.Bu ziyaretin asıl amacı Afganistan ın içinde bulunduğu kötü durumun düzeltilmesi için Türkiye den  askeri destek  talebi  öncelikli  olacaktır. Bu istek de, Irak ın kuzeyine yönelik ABD nin izni ile yapılan hava ve kara harekatının karşılığı nedir? diye TOPLUMDA sorulan sorunun cevaplarından birisi deşüphesiz Afganistana destek kuvveti gönderilmesidir. Çünkü bu yazıda özet olarak belirteceğimiz gibi NATO Afganistan da Taliban güçlerine karşı yaptığı silahlı mücadelede başarısız duruma düşmüştür.

NATO Afganistan da  çökmek üzeredir.

Afganistanda bulunan NATO güçleri ve bunların görev alanları;

Bu konuyu belirtmeden önce 06 Şubat 2008 günü Uluslar arası Kriz grubunun yayımladığı Afganistan  bildirisinde “Taliban isyanının gittikçe büyüdüğü belirtilmiş ve ayrıca, Birleşmiş Milletler Afganistana Özel temsilcisi olarak atamayı düşündüğü diplomat, PADDY ASHDOWN nın Afganistan devlet başkanı Hamit Karzai tarafından kabul edilmeyeceğinin anlaşılması üzerine bunuda krizin diğer bir boyutu olarak görmüştür. Ayrıca; ”  NATO; BM  Güvenlik Konseyinin kararlarına uygun olarak, Afganistanda Güvenliği  üstlenmiş olmasına rağmen kendisinden beklenen başarıyı gösterememiştir.17 Şubat 2008 de Kandahar saldırısında 80 kişi ölmüş ve her geçen gün Afganistanda Taliban intihar saldırıları ile NATO nun otoritesini ve başarısını sıfırlamaktadır.

Afganistanın güvenliğini üstlenmiş olan NATO nun Afganistandaki güçleri şöyledir.

NATO nun Afganistanda toplam 50.000 kadar askeri vardır.Bunlardan ABD nin 22.000, Almanya nın 3210,Fransa nın1515, İngiltere nin 7800,, Kanadanın 2500,Polonya 1300,Türkiye  azami 1150 asker ile katkıda bulunmaktadır.NATO nun diğer bazı üyeleride küçük çapta sembolik mahiyette birliklerini tahsisi etmişlerdir. Ayrıca ABD nin 7ooo kişilik özel birlikleri kendi milli komutası altında Afganistanda operasyonlar yapmaktadır.

Türkiye,Almanya, Fransa gibi ülkeler Afganistanın güneyinde ve doğusunda Taliban güçlerine karşı girişi,len operasyonlara iştirak etmiyor daha ziyade kuzeyde “klasik barış gücü “görevini yapıyor.Bunun anlamı kendisine saldırı olmadığı sürece silahlı çatışmaya katılmıyor ve operasyon icra etmiyor demektir.Taliban ile silahlı çatışmaya katılan ülkelerin ki bunlar ABD ,İngiltere,Kanada,Hollanda, gibi ülkelerin askerleri güneyde Pakistan sınırı boytunca ve doğuda Talibanla çarpışıyor ve zayiat veriyor.Afganistana kuvvet tahsisi eden NATO ülkeleri iç kamu oyu ve kendi milli çıkarları açısından askerlerinin Taliban ile karşı karşıya gelmesini  istemiyor ve bu görevden kaçınıyor. Durum böyle olunca Afganistanda Talibanla çarpışacak ve ölecek askere ihtiyaç çok fazladır. Bu Asker bulunmadığı takdirde tarihinde ilk defa kara harekatına katılan NATO "Güvenliği sağlama ve barışı tesis" sınavını veremeyecektir. Bu da  ittifakın güvenirliği sorgulayacak  ve belkide, benim bu sitemde belirttiğim"Soğuk Savaş Sonrası NATO BİR YARDIM KURULUŞUNA DÖNDÜ “tezimi haklı çıkaracaktır.İşte bunun test alanı bu günlerde  Afganistandır.

 ABD Afganistanda savaşacak Mehmetçiğe çok gereksinim duymaktadır. Sayın Başbakan uzun uzun"Hamasi" nutuklarla Türk iç kamu oyunu uyuturken şimdi istek listeleri önüne konuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21/22 ŞUBAT 2008 de başlayan ve yazının yazılmasından altı gün önce Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı başlattığı kara harekatının (operasyonunun) ABD ne karşı ödenecek “Bedeli” ile "ne zaman biteceğine" ilişkin açıklama, Ankara'dan değil, ABD den  geldiğini üzülerek görüyoruz.Bu gün (27 Şubat 2008) akşam saatlerinde Ankara'ya gelecek olan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, TSK'nın Güneş operasyonunun "en fazla iki hafta süreceğini" Hindistan gezisi esnasında Hindistanda belirtti. Türkiye'den önce Hindistan'ı ziyaret eden Gates, Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, "Türklerin operasyonu olabildiğince kısa yapmaları ve Irak'tan çıkmaları çok önemli. Akıllarında hep Irak'ın egemenliği bulunmalı. Benim kısa operasyon anlayışım ise, sürenin günlerle ölçülmesini, aylarla ifade edilemeyeceğini, bir ya da iki hafta olmasını içeriyor" dedi.  Türk yetkililerin kendisine, operasyonun ne zaman biteceğine ilişkin kesin bilgi vermediklerini de kaydeden Amerikalı Bakan, "Eğer operasyon uzun sürerse, ABD de Türkiye'ye istihbarat desteğini kesmeyi düşünebilir" dedi.

ABD NİN İSTEKLERİNDEN BİRİSİ:"KÜRTLERLE DİYALOĞA GEÇİN"  

            Gates'in Ankara'dan bir başka "talebi" ise, olabildiğince çabuk şekilde Bağdat hükümeti ve özellikle de Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ile "bağlantıya geçmek" oldu. Amerikalı Bakan, Ankara'ya gelmeden Türk hükümetine, "sorunlarınızı, Iraklı Kürtlerle masaya oturup çözün" mesajını gönderdi. ABD  nin isteklerinden ikincisi:Teröre destek sağlayan Türkiyenin Güneydoğusunda eknomik ve sosyal tedbirler geliştirin reform yapın, bu maksatla;"GEREKİRSE EKONOMİK DESTEK SAĞLARIZ" mesajı verildi.Türkiye'nin PKK sorununu "sadece askeri operasyonla çözemeyeceğini" savunan Gates, Ankara'nın özellikle Güneydoğu'ya yönelik ekonomik ve sosyal adımlar atmasının gerektiğini de vurguladı. Gates, "Kürtlerin sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve uzun vadeli çözüm bulmak için askeri olmayan yöntemlere de yönelmeleri gerekiyor. ABD Türkiye'ye istihbarat desteği sağlıyor. Ancak ekonomik önlemler de alınacaksa, bu alanda da bazı yardımlarımız olabilir. Eğer Türkler bizim desteğimizi isterlerse, bunu kesinlikle dikkate alırız" diye konuştu.

ABD nin  üçüncü isteği:AFGANİSTAN'A OPERASYONEL BİRLİK GÖNDERİN:
            
Gates ilk talebini daha Ankara'ya gelmeden iletti bile. Bu ayın başında Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e bir mektup göndererek, Türkiye'nin Afganistan'da teröristlere karşı savaşta "daha fazla rol oynamasını" istedi. Afganistan'daki Taliban'la "daha aktif mücadele" için, Kabil'deki NATO komuta merkezindeki görev dışında, ülkenin daha tehlikeli bölümü olan güney ve doğu kesimlerde de Mehmetçiğin görev almasını isteyen Gates, Türk hükümetinden Afganistan'a "operasyonel birlikler" göndermesini ve bu birliklerin ülkenin güney ve doğusunda ABD komutasındaki NATO birlikleriyle birlikte Taliban ve El Kaida'ya karşı operasyonlara katılmalarını da talep etti.  Mektubunda, "eğer daha fazla asker gönderemeyecekseniz de, halen Afganistan'da görev yapan Türk askerlerinin görev yönergesinde yer alan kısıtlamaları yumuşatın" mesajı veren Amerikan Savunma Bakanı, bu isteklerini Ankara ziyaretinde bir de sözlü olarak iletecek.

ABD nin dördüncü isteği:IRAK DAKİ AMERİKALI ASKERLER, TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAHLİYE EDİLSİN

ABD yönetimi son dönemde Irak'taki Amerikalı askerlerin çekilmesi konusunda çalışmalarını hızlandırdı. Amerikan askerlerinin çekilmesi sırasında Washington yönetimi Türk topraklarını kullanmak istiyor. Çekilme operasyonunun başta İncirlik olmak üzere, Türk havaalanları ve limanlarından yapılması konusunda Gates'in "nabız yoklaması" bekleniyor.

ABD nin Beşinci isteği: TÜRKİYE'YE AMERİKAN FÜZE SİSTEMİ KURULSUN

ABD, daha önce Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne kurmak için anlaştığı füze savunma sisteminin üçüncü ayağını Türkiye'ye de kurmayı planlıyor. Gates'in bu konuyu da Ankara'da açacağı belirtiliyor. Pazarlıklar halen, ABD'nin Avrupa'daki füze savunma kalkanının üçüncü ayağını oluşturacak şekilde, Türkiye'de bir radar istasyonu kurulması üzerinde yürütülüyor. Diplomatlar, ABD'nin nihai planının radarı Türkiye'ye, İran sınırı yakınlarına koymak, savunma füzelerini Kafkasya'ya, büyük bir ihtimalle de Azerbaycan'a yerleştirmeyi planladığını kaydediyorlar. Türkiye'ye kurulacak olan "x-band" radar istasyonunun amacının, İran'ın gönderebileceği balistik füzelerin belirlenmesi ve buna karşı Amerikan savunma füzelerini harekete geçirmek olduğu ifade ediliyor. X band radar sistemleri, havadaki çok küçük objeleri bile belirleyebilme özelliğine sahip. Bu radarlar, potansiyel düşmanların gönderebileceği çok küçük füze başlıklarını bile ateşlenir ateşlenmez algılayabiliyor. Radarlara bağlı füze savunma sistemleri de derhal harekete geçirilerek, düşman füzenin hedefine varmadan havada etkisiz hale getirilmesi sağlanıyor.

            SONUÇ:Afganistan bizim kardeş ülkemizdir.1907 senesinde İngiltere nin himayesine giren bu talihsis ülke 19 Şubat 1919 da Afgan Emiri nin kadledilmesiyle Emirin üçüncü oğlu EMANULLAH HAN Hindistan genel valisine yazdığı bir mektup ile” Bağımsız ve özgür Afganistan Hükümetinin başına geçtiğini”bildirmesiyle başlayan bağımsızlık mücadelesi 08 Agustos 1919 tarihinde imzalanan RAVALPİNDİ  Anlaşmasıyla Afganistan İngiltereden “Tam Bağımsızlığını” kazanmış oldu.1976 yılında SSCB nin işgaline uğrayan bu kardeş ülke Rus işgalinden kurtuldu şimdi de ABD ve NATO nun işgali altına girdi.Taliban tehdidi.Bu mevcut durumu bir işgal değil bir himaye statüsüne dönüştürmüş olsa da kardeş Afganistanın bu gün içinde bulunduğu durumdan kurtulması için acaba Mehmetçiğinde ölümüne sebep olacak “Taliban ile çatışma bölgesine yeni kuvvet göndermelimiyiz” bilemiyorum.Kore ye kadar mehmetçik gittiğine göre herhalde Afganistana da gidecektir.Buna hayır diyebilecek bir hükümet düşünemiyorum, aksi takdirde iktidardan uzaklaştırlması için ABD nin her çareye başvuracağı bir gerçektir.27 ŞUBAT 2008 İSTANBUL  

 
 SİTE İÇİ ARAMA

SON EKLENEN 5 MAKALE
TÜRKİYE- AVRUPA BİRLİĞİ TARİHÇESİ

KARŞI DEVRİM HAREKETLERİNİN EN ETKİLİSİ ŞEYH SAİD İSYANI

BM VE TBMM DE KABUL EDİLEN İKİ SÖZLEŞMENİN ÜLKEMİZE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN 86 NCI YILINDA BAŞINA GELENLER

RİSK VE RİSK YÖNETİMİ

SİTE ANKET
Yeni Sitemizi Nasil Buldunuz?
Çok Iyi
Iyi
Normal
FikrimYok